Türk Arap İş Adamları Derneği Genel Başkanı Emin Ucuz, Gaziantep’te KOBİ düzeyindeki çok sayıda firmanın Arap ülkelerine ihracat yapmaya başladığını, gıda ve inşaat sektörleriyle başlayan iş ilişkilerinin yakın gelecekte makine, teknoloji ve otomotiv gibi sektörlerle devam etmesini öngördüklerini söyledi.
Türk Arap İş Adamları Derneği Genel Başkanı Emin Ucuz, İslam ülkeleri arasında ortak bir ticaret odası çalışmasının yapıldığını, kendilerinin de kurucu ortak olduğunu belirtti. Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacminin artırılması için 20’ye yakın ülkeden 500 iş insanının bir araya geldiği Türk Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Zirvesi’nde soruları yanıtlayan Ucuz, düzenlenen ikili görüşmeler sayesinde özellikle İzmir, Mersin ve Gaziantep’te KOBİ düzeyindeki çok sayıda firmanın Arap ülkelerine ihracat yapmaya başladığını, gıda ve inşaat sektörleriyle başlayan iş ilişkilerinin yakın gelecekte makine, teknoloji ve otomotiv gibi sektörlerle devam etmesini öngördüklerini söyledi.

ARAP ÜLKELERİNE 150 MİLYAR DOLAR İHRACAT

“2023 için konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefinin 150 milyar dolarını Arap ülkelerine yapmak istiyoruz” diyen Ucuz, Arap ülkelerinde Türk malına olumlu bakışının ve Arap iş adamları ortak iş yapma istekliliğinin kendilerini cesaretlendirdiğini dile getirdi. Son dönemde Ortadoğu’daki çalkantılar nedeniyle dış ticarette istedikleri hızda ilerleyemediklerini, Arap ülkelerine köprü vazifesi gören Suriye ve Irak’a bir an önce barışın gelmesini dilediklerini belirten Ucuz, Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ticaretin artması için ortak bir pazarın oluşturulması konusunun da sık sık dile getirildiğine dikkati çekti. Bu konuda hem Türk hem Arap iş adamları hayallerinin olduğunu anlatan Ucuz, “Arap ülkelerinin bize bakışı son yıllarda olağanüstü artıyor. Dış ticaretin yanında direkt yatırım açısından da çok hareketli günler yaşıyoruz. Ülkemize gelen Arap yatırımcıların gayrimenkul sektörüne yatırım yaptığını, başarılı Türk şirketlerine ortak olduklarını görüyoruz. İslam ülkeleri arasında ortak ticaret odası çalışması da var. Arap Birliği Büyükelçiliği nezdinde böyle bir girişim var. Bu odaya TÜRAB olarak biz de kurucu üye olarak katılıyoruz. “Türkiye’de gayrimenkul sektörüne yatırım yapan Arap girişimcilerin İstanbul, Antalya, Gaziantep ve Mersin gibi merkezlerin yanı sıra son dönemde Karadeniz Yaylaları’nı da keşfettiğine vurgu yapan Ucuz,  turizmde çevredeki savaşlar nedeniyle istenen noktada olamadıklarını söyledi. İnşaatta savaşa rağmen daha olumlu bir seyrin izlendiğine de dikkati çeken Ucuz, özellikle Cezayir ve Türkmenistan’da hızlı büyüme yaşandığını kaydetti. Sadece Libya’da aşiretler arasında devam eden çatışmalar nedeniyle tüm projelerin durduğunu ifade eder Ucuz, bu pazarın Türkiye için 20 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here