Gaziantep bakır işlemeleri ile sesini tüm dünyaya duyurmaya devam ediyor. TRT Haber Gündem Programı Yapımcısı Hakan Sağdıç ve ekibi, Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Oda Başkanı Celal Açık’ı ziyaret ederek atölye çalışmalarını yerinde inceleyerek görüntü kaydetti.
TRT ekipleri Amerika’dan gelerek Gaziantep’te bakır işlemesi yapan Martin Moon ve Çate Hardy’a hayran kaldılar. TRT Haber Gündem Programı Yapımcısı Hakan Sağdıç, Türkiye’nin her noktasının ayrı bir kültürel zenginliğe sahip olduğunu belirterek, Gaziantep’in bu kültürel doku içerisinde farklı bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekti. Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, İŞKUR ile başlatmış oldukları projelerin Amerika’ya kadar ulaşmasından gurur duyduklarını dile getirdi.

DÜNYACA TANINAN BİR ŞEHİR

Gaziantep’in gerek tarihi dokusu ile gerekse bakır işlemeleri ile dünyaca tanınan bir şehir olduğunu söyleyen TRT Haber Gündem Programı Yapımcısı Hakan Sağdıç, “ Gaziantep bakır işlemeleri ile dünyaya konu olmuş bir şehirdir. Bugün buraya bu kültürü tüm yurdumuza aktarabilmek için geldik. Ekibimizle beraber bakıra verilen değeri ve emeği yerinde görüntüleyerek tüm yurdumuza ve dünyaya duyurmaya devam edeceğiz. Gaziantep’e atalarından kalmış bir miras olan bakır işleme sanatı sonsuza dek yaşatılması gereken bir sanat anlayışıdır. Şehirde kadını ile erkeği ile yaşlısı ile genci ile bakıra verilen önem karşısında çok mutlu olduk” dedi.

BAKIR SANATINI DAHA İLERİLERE TAŞIYACAĞIZ

Bakır işleme sanatının yönetim olarak daha ilerilere taşınmak için tüm fırsatları ve projeleri değerlendirdiğini belirten Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, “ Kültürel mirasımıza sonuna dek sahip çıkacağız. TRT ekiplerimiz de sağ olsunlar bu kültürel zenginliğimiz tüm dünyaya duyurmak için gayret ediyorlar. Sanatımızın dünyaca takip edildiğinin ve beğenildiğinin en keskin belirtileri atölyemize Amerika’dan gelen misafirlerimiz Martin Moon ve Çate Hardy’dır. Misafirlerimizi sürekli şunu söylüyor. Amerika bakır işlemesi konusunda Gaziantep’i yakinen takip ediyor. Şehrimize hafta sonları sürekli turist kafileleri geliyor. Bu kafileler içinde Uzak Doğu ülkelerinden gelen de var Amerika’dan gelen de var. Sanatımıza sahip çıkılması ve dünyaca takip edilmesi bir Gaziantepli olarak beni gururlandırıyor. Oda olarak tüm bakır işletmelerimizin haklarını koruyarak ve onlara destek çıkarak bu sanatın uzun yıllar yaşatılmasını sağlayacağız” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here