47435844601.06.2015145331gaziantepgunes

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Düzbağ Barajı ve İsale hattının tamamlanmasıyla Gaziantep’in daha kaliteli ve ucuz suya kavuşacağını söyledi.

Şahin, yaptığı açıklamada, Gaziantep’in bölgenin en cazip şehri olmasına rağmen jeolojik konumu itibariyle yeterli su kaynaklarına sahip olmadığını, şehrin içme suyunun Kahramanmaraş’ta getirildiğini belirtti.

Şehrin içme suyu ihtiyacının yüzde 73’ünün 52 kilometre mesafedeki Kartalkaya Barajı’ndan, yüzde 21’ini 42 kilometre mesafedeki Mizmilli kuyularından ve yüzde 6’sını ise şehir merkezindeki kuyulardan yüksek enerji bedelleri ödenerek karşılandığını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:

“Bu rakamları yorumladığımızda bunun uzun vadede sürdürülebilir bir içme suyu sistemi olmadığını görüyoruz.Uzun vadede kesintisiz içme suyu temini hem de kaliteli ve minimum enerjiyle şehre su temini için Düzbağ Barajı Projesi çalışmaları hızla devam ediyor.

Proje çalışmaları 2016 yılı mayıs ayında tamamlanacak ve 110 kilometre uzunluğundaki boru hattının inşaatına başlayacağız. Gaziantep’in 2050 yılı içme suyu planlamamızda temel ilkemiz minimum enerji maliyetiyle vatandaşlarımıza daha kaliteli içme suyu temini etmek ve bunu kesintisiz bir şekilde sağlamaktır.”

ENERJİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEK
GASKİ tarafından yürütülen projenin detayları hakkında bilgi veren Şahin, projenin iki aşamadan oluştuğunu dile getirdi.

İlk aşamada isale hattının bulunduğunu, bu hattın yaklaşık 110 kilometre olduğunu aktaran Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Projede yapmayı düşündüğümüz regülatör devreye alındığında baraj yapılana kadar enerji masrafımız yüzde 25 mertebesine düşecektir. İkinci aşamada DSİ tarafından projesi ve inşaatı yapılacak olan Düzbağ Barajı ile şehrimize cazibeli kesintisiz su temin etmiş olacağız. Düzbağ Barajı’ndan Gaziantep iline ortalama 5,46m3/sn içme suyu tahsis edilmiş olup, baraj ve içme suyu tesislerinin tamamlanmasıyla beraber yüksek maliyetli mevcut tesislerin terk edilmesi ve 2033 yılına kadar tüm ihtiyacın Düzbağ Barajı’ndan temin edilmesi, 2033 yılından itibaren 2050 yılına kadar Düzbağ Barajı’na ek olarak Mizmilli kuyularından ortalama 1,75m3/sn su temin edilmesi planlanmıştır.”
Projenin Gaziantep’in en önemli vizyon projelerinden biri olduğunun altını çizen Şahin, “Proje tamamlandığında Gaziantepliler hem kaliteli su içecek hem de enerji maliyetlerinin düşmesiyle su fiyatlarınında iyileştirme söz konusu olacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here