Gaziantep Barosu Başkanı Avukat Bektaş Şarklı, Gaziantep Adliyesinin ihtiyaca cevap veremediğini dile getirerek en kısa zamanda yeni bir adliye binası yapılması gerektiğini ifade etti.

Yazılı bir açıklama yayımlayan Şarklı, adliyenin yetersiz kaldığını dile getirerek, “2008 yılında hizmete giren ve açılışında Gaziantep halkının 30 yıllık ihtiyacını karşılayacağı söylenen Gaziantep Adliyesi, hizmete girdikten yaklaşık 2 yıl sonra Gaziantep halkına verdiği hizmetle fiziken yetersiz hale gelmiştir.
Günlük olarak 1100 avukat, 67 Cumhuriyet Savcısı, 100 Hakim, 150 stajyer avukat , 500 civarında avukat yardımcısı, 700 civarında adliye personelinin her gün giriş çıkış yaptığı ve özellikle Salı ve Perşembe günleri duruşmaların yoğun olarak yapıldığı günlerde yaklaşık 5 bin ile 10 bin vatandaşın geldiği Gaziantep Adliyesi , Oğuzeli ve Yavuzeli İlçe adliyelerinin kapatılması, Gaziantep’te 300 bin civarında olduğu ifade edilen Suriyeli mülteci sayısına bağlı olarak artan iş yükü ile duruşma salonları başta olmak üzere, ortak mekanlar, avukat, hakim, savcı dinlenme odalarının uzun bir süredir yetersiz kalmasına yol açmıştır. Bu durum ihtilafın tarafları olan vatandaşların dar koridorlarda özellikle ceza ve boşanma davalarında karşı karşıya gelmesine ve çoğu zaman istenmeyen olayların yaşanmasına sebep olmaktadır. Adliyenin şehir dışında olması ve ulaşım güçlüğü sebebiyle vatandaşların işinin uzaması halinde yine çevrede zaman geçirebileceği herhangi bir mekan bulunmadığından tarafların karşı karşıya gelme olasılığı yüksek olduğundan pek çok olumsuz olayın gerçekleştiği de gözlenmektedir.
Yine adliye binasına ulaşımın sıkıntılı olması ve bölgede bulunan otoparkların yetersiz kalması gerek vatandaşı,gerek avukatı ve gerekse de hakim, savcı ve adliye personelini zor duruma sokmakta hatta çileden çıkarmaktadır.

Bunun yanında adliye çevresinde avukat ofis ve büroları için gerekli ticari alan arsa projesi üretilmediğinden meslektaşlarımız fahiş fiyatlarla büro olarak kullanmak üzere evleri satın almakta yada yine fahiş fiyatlarla kira ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Yapılması gereken bir an önce yeni adliye binasının hizmete açılması, avukatlık büroları için arsa projesi üretilmesi, hafif tramvayın geçişinin sağlanması ve çok katlı otoparkların yapılmasıdır.Başta Gaziantep milletvekillerimiz olmak üzere , belediyelerimizi ,tüm siyasi parti temsilcilerini, Gaziantep halkına yaraşır, çağın gereklerine uygun donanımda ve uzun yıllar hizmet verecek yeni bir adliye binası için çaba göstermeye çağırıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here