“Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor” projesinin ilk sergisi açıldı. Zihinsel engelli gençlerin çalışmalarından oluşan serginin açılışına katılan Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, ” Bir yıldır çalıştığımız “Gaziantep Gençleri Mozaikle Buluşuyor” projesi kültür sanat alanında birincilik ödülü aldı. Birinci seçilen 12 proje içerisinde de Recep Tayyip Erdoğan özel ödülü aldı” dedi.

Serginin özellikle zihinsel engelli gençler tarafından yapılan mozaik eserlerinden oluştuğunu kaydeden AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, projenin önemine vurgu yaparak, “Ak Parti Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkanlığı’nın 2017 yılında 2 bin projenin katılımıyla gerçekleşen sosyal sorumluluk projesi yarışması vardı. “Gaziantep’in Gençleri Mozaikle Buluşuyor” projesi kültür sanat alanında birincilik ödülünü aldı. 12 proje içinde de en değerli projeye Recep Tayyip Erdoğan özel ödülü verildi. Böyle değerli bir projenin Gaziantep’te hayata geçmesi çok anlamlı” diye konuştu.

EN GÜZEL ESERLERİ ORTAYA KOYMAK DURUMUNDAYIZ

AK Parti olarak ‘Yeni bir medeniyet İnşaası’ söyleminde olduklarını kaydeden Şahin, bu söylemin kültür-sanat ayağı olmadan gerçekleşemeyeceğini söyledi. “Ekonomik olarak, siyasi olarak çok güçlü olabilirsiniz ancak kültür ve sanat ayağı eklenmediği sürece medeniyet inşaası ve tasavvuru tam anlamıyla ortaya konmuş olamaz. Bu serginin de amacı bu” diyen Şahin, “Bizler en güzel eserleri ortaya koymak durumundayız. Çağları aşan musikiler bestelemek zorundayız. Yüzyıllara hitap eden resmetmek zorundayız. En güzel romanları yazmak ve tiyatroları sahnelemek durumundayız. Gaziantep gibi katman katman medeniyet kokan bir şehirde, Zeugma ve Roma dönemindeki eserleri bu günlere zihinsel engelli çocuklarımızın elleriyle taşımak istedik. Fiziksel Engelliler Vakfı olarak Gaziantep’te ‘Zihinsel Engelliler Mozaik Atölyesi’ni açtık. Bu çocuklarımızla birlikte Roma döneminin muhteşem mozaiklerini resmetmeye çalışıyoruz. Onların o dönemdekini ustalığını Gaziantep’ten bütün dünyaya yansıtmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ÇAĞIN ZOSİMOS’LARINI YETİŞTİRİYORUZ

“Gaziantep’in zihinsel engelli çocukları artık Zeugma döneminin Zosimos’larının yerini alıyor. Çağın Zosimos’larını yetiştiriyoruz. Onları hem motive etmek hem de ilerde iş bulmalarını sağlamak adına eğitimden geçiriyoruz” diyen Şahin, ilerleyen dönemlerde farklı alanlarda sanatçıları Gaziantep’e getireceklerini söyledi. Şahin, “Projemizin bir dönemi tamamladı ve onun sergisini yapıyoruz. Çok beğenildiği için devam ediyoruz. İlerleyen dönemlerde de dizi, sinema, müzik gibi çok farklı alanlardaki sanatçılarını Gaziantep’e getireceğiz. Burada zihinsel engelli çocuklarımızla birlikte mozaik yapacaklar. Projenin etkilerini daha artıracağız” dedi ve projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

ELİMDEN GELEN HER TÜRLÜ KATKIYI SAĞLAYACAĞIM

Serginin açılışına katılan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da yaklaşık 3 yıldır Engelliler Vakfı ile birlikte çocukların fiziksel gelişimi için projeler yaptıklarını söyledi. Fadıloğlu, “Hiçbir ayrım olmadan tüm belediyeler ve merkezi hükümetle el ele vererek memleketin sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. Bugün mozaik kentinde zihinsel engelli yavrularımızın yapmış olduğu eserleri görünce daha da mutlu oldum. Bizim amacımız toplumun her kademesindeki, her noktasındaki insanını kazanmak, onların önünü açabilmek. Bu faaliyetin devamı adına belediyemiz adına ben de elimden gelen her türlü katkıyı sağlayacağımızı yeniden ifade ediyorum” dedi.

MOZAİK ÇOK KOLAY YAPILABİLECEK BİR SANAT DALI

Uluslararası Mozaik Sanatçıları Derneği Başkanı ve mozaik sanatçısı Mehmet Yılmaz da, kentin yöneticilerinin Gaziantep’in mozaiğin başkenti olduğunu idrak ederek hareket etmesi gerektiğini söyleyerek, “Bu alanda bizim var olan unvanımızı korumamız icap ediyor. Daha fazla etkinliklerle mozaiğin nabzının arttığı yer olmalı bu şehir. Fiziksel ve zihinsel engelliler için yapılan çalışmaların temelinde emeğimiz var. Gördüğüm manzaradan çok memnunum. Burada 12 öğrencimizin eserleri var. Daha önceki devrelerden çocukların yaptığı eserler de var. Burada bulunan eserlerin tamamı fiziksel ve zihinsel engelli çocuklarımızın yapmış oldukları çalışmalardan ibaret. Sergimiz bir hafta açık olacak. Mozaik çok kolay yapılabilecek bir sanat dalı. Her insanın yapabileceği çalışmalar var. Zihinsel engelliler de çalışma yapılabiliyor. Gayet güzel eserler ortaya çıkabiliyor. Herkes bu sanatı öğrenebilir ve çalışma yapabilir. Bir Gazianteplinin Gaziantep’te yaşadığı için mozaik sanatını ucundan kıyısından öğrenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

HIDIROĞLU BELEDİYE VE İŞ ADAMLARINA ÇAĞRIDA BULUNDU

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Beyhan Hıdıroğlu da zihinsel engellilerin çalışmalarından duygulandığını söyleyerek, “Onların bu denli güzel şeyler yaptığını görmek, hissetmek, onların neler hissedebildiğini hissetmek istiyorum şu anda. Allah onların ailelerine sabır versin. Hocalarıma teşekkür ediyorum. Bu imkanı sağlayan belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu çocuklarımızı sosyal hayata dahil etmemiz lazım. Sadece atölyelerde değil bu atölyelerden çıkan çocukları belediyemiz, iş adamlarımızın evlerinde ufak tablolar yapmaları için o çocuklardan faydalanılmasını istiyorum. Çocuklarımızı ancak o zaman şehre kazandırırız” diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here