44612341630.12.2015144147gaziantepgunes

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Uz. Bayram Bozhüyük tarafından GAÜN Kongre ve Kültür Merkezi’nde Gaziantep’in kurtuluş yıldönümü olan 25 Aralık’ta “Fotoğraflarla Kentsel Dönüşüm 100 Yıl Önce 100 Yıl Sonra” adlı ilk kişisel sergisini açtı.

Gaziantep’in kurtuluş yıldönümü kutlamaları nedeniyle GAÜN Kongre ve Kültür Merkezi’ne gelen birçok kişi tarafından da beğeniyle gezilen serginin açılışı; Gaziantep valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GAÜN Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun tarafından yapıldı.

Kent kültürünün ve toplumsal hafızanın oluşmasında mekanların rolü, serginin temel fikrini oluşturduğunu belirten Uz. Bayram Bozhüyük; kente, kurtuluş yıldönümünde böyle bir fotoğraf koleksiyonunu kazandırmanın bir Gaziantepli olarak gururunu yaşadığını ifade etti. Bozhüyük, sergide Gaziantep hakkında sunumlarda görmeye alışık olduğumuz eski mekânların fotoğraflarının, aynı yön ve açıdan tekrar fotoğraflarının çekilerek karşılaştırmalı olarak anlatılmasıyla kentin zaman içerisindeki değişimi gözler önüne serildiğini söyledi. Bozhüyük, serginin özellikle birçok şehirde olduğu gibi Gaziantep’i de özel kılan kurumsal göstergelerin günümüzdeki durumunun fark edilmesi açısından çarpıcı bir görsel belge niteliğinde olduğunu ifade etti.

“100 yıl önce 100 yıl sonra Gaziantep” adlı sergide yer alan fotoğrafların aynı zamanda yöntem bakımından şehir için ilk olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Bozhüyük, kentlerin geçirdiği değişimleri anlamada, belgesel fotoğrafçılığı yönteminin somut bir örneği olan sergide yirmi beş adet eserin yer aldığını belirtti. Sergi 20 Ocak 2016 tarihine kadar GAÜN Cenani Konağı Kültür Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here