Gaziantep AVM kenti olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor. Eskiden pasajları ve çarşıları ile ün salan Gaziantep şimdilerde ise AVM’leri ile adını duyurmaya başladı. Gaziantep’te son 12 yılda AVM sayısı yüzde 600 arttı. 2002 yılında sadece bir olan AVM sayısı 2014 yılı sonunda 6’ya yükselmiş durumda. 
Tüketim kültürünün ve alışveriş çılgınlığının merkezleri haline gelen AVM’lere her gün yenileri ekleniyor. Birbiri ardına açılan AVM’ler çarşıda işleri düşürürken, esnaf gelecek sıkıntısını iyiden iyiye hissetmeye başladı. Çarşı esnafı, küçük esnafın bitme noktasına geldiğini belirterek, kurtuluş çareleri arıyor. 

GAZİAMNTEP’TEKİ AVM’LER

Gaziantep’te ardı ardına açılan Sanko Park AVM, M1 AVM, Forum AVM, Prime Mall, Lapis Outlet, Şirehan AVM, küçük esnafı bitirme noktasına getirdi. Bunun yanı sıra Gaziantep’te büyük marketlerde günden güne mantar gibi çoğalmaya başladı ve bakkallar bir bir kepenk kapatmaya başladı.  

MANTAR GİBİ ÇOĞALIYORLAR

Gaziantep AVM kenti olma yolunda büyük adımlarla ilerliyor. Eskiden pasajları ve çarşıları ile ün salan Gaziantep şimdilerde ise AVM’leri ile adını duyurmaya başladı. Gaziantep’te son 12 yılda AVM sayısı yüzde 600 artış gösterdi. Büyük marketlerin sayısındaki artış ise yüzde 5000 civarında. Bu devasa sermaye gücü karşısında çaresiz kalan esnaf ya batıyor ya da kepenk kapatmak zorunda kalıyor. 

ESNAF CAN ÇEKİŞİYOR

AVM’lerin ve büyük marketlerin yaptıkları kapmayalar karşında direnemeyen esnaf, borç batağının eşiğinde can çekişmeye başlamış durumda. AVM’ler küresel bir ısınmanın yerel uzantıları olarak, açıldığı bölgede esnaf sayısını adeta kuzey buzulları gibi hızla eritiyor. Yaklaşık 57 işkolunu etkileyen AVM’ler, esnaf ve sanatkarın dükkanını kapatmasına neden oluyor.

YEŞİL ALANLARIN YERİNE AVM’LER

AVM’lerin yaygınlaşmasıyla fastfood yiyecek kültürü de yaygınlaşmaya başladı. AVM’lerin şehir merkezlerinde bu kadar yaygınlaşması toplumumuzda harcama ve eğlence kültüründe de değişmelere neden oluyor. Şehir planlarında yeşil alanların yerlerine dikilen AVM’ler ilk önce hafta sonu vakit geçirme yerleri olarak dikkat çekerken, daha sonra AVM’ye kapıdan adım atanlara para harcama kültürü geliştiriliyor. Tuzak ürünler ve aldatıcı kampanyalarla insanlar hiç ihtiyaçları yokken alışveriş yapar hale geliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here