Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş¸ ve eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Gaziantep’te düzenlenecek sempozyuma katılacak.

Hasan Kalyoncu Üniversitesinden (HKÜ) yapılan açıklamaya göre, “Ortadoğu’da Barış: Oyuncular, Sorunlar ve Çözüm Arayışları Sempozyumu” 19-20 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

Üniversite bünyesinde kurulan Ortadoğu Araştırmaları Merkezi ev sahipliğinde düzenlenecek sempozyumda, bölgedeki kriz, çatışmaların nedenleri ve çözüm önerileri ele alınacak.

Akademisyen, sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle alanında uzman kişilerin katılacağı sempozyumun açılışında, Başbakan Yardımcısı Kurtulmus¸ ve eski NATO Genel Sekreteri Rasmussen, “Bugün Ortadogu’da neler oluyor” konulu oturuma katılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen HKÜ Rektörü Tamer Yılmaz, Ortadoğunun, terörizm, kitlesel göç¸, mezhep, etnik ayrımcılık, tarihi değerlerin kaybolması gibi pek çok sorunla mücadele ettiğini belirtti.

Yaşanan karmaşanın bölge ülkelerini de içine çektiğini vurgulayan Yılmaz, uzlaşı zemini oluşturmak ve sorunlara etkin çözum önerileri geliştirebilmek için uluslararası işbirliklerine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Bölge sorunlarına ışık tutmaya çalıştıklarını aktaran Yılmaz, “Merkezimiz ev sahipliğinde yıl boyunca devam edecek etkinliklerin ilki niteliğinde olan sempozyuma çok değerli uzman ve akademisyen katılacak. Bu etkinliğin bölgedeki huzur ve barışa katkı sunacağını umuyoruz” ifadelerini  kullandı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here