Gaziantep’in iki vakıf üniversitesinden biri olan Gazikent, ilk öğrencilerini bu yıl aldı. Gazikent’in Felsefe Profesörü olan rektörü İbrahim Özdemir,Yetiştirdiğimiz mezunlar dünyanın her yerinde rahatlıkla iş bulabilecekler” diyerek eğitimde kaliteyi hedeflediklerine vurgu yaptı.

Eğitimde cömert olacak

Mezunlarımız Dünya’nın
her yerinde İş bulabilecek

Gaziantep’in iki vakıf üniversitesinden biri olan Gazikent, ilk öğrencilerini bu yıl aldı. Gazikent’in Felsefe Profesörü olan rektörü İbrahim Özdemir, “Yetiştirdiğimiz mezunlar dünyanın her yerinde rahatlıkla iş bulabilecekler” diyerek eğitimde kaliteyi hedeflediklerine vurgu yaptı.

HÜSAMETTİN BERBER` in röportajı…


Gaziantep’in eğitim alanınaki atılımının bir parçası olan Gazikent Üniversitesi bu yıl ilk öğrencilerinin kabul edecek olmanın heycanını yaşıyor. Üniversite bina ve kampüs projelerini tam gaz yürütürken üniversitenin Gaziantepli Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, yeni eğitim dönemi öncesi gazetemize değerlendirmelerde bulundu.

Gazikent Üniversitesini sadece iş bulan meslek edindiren bir kurum olarak tasarlamadıklarına işaret eden Özdemir, entelektüel düşünebilen mezunlar vermek istediklerini söyledi. Kafalarındaki üniversite anlayışının bu yönüyşle Meslek Yüksekokulalrından ayrıldığını vurgulayan Prof. Özdemir şu değerlendirmelerde bulundu;

“Kültürel zenginliği önce öğrencilerine sonra da Dünya’ya benimsetmiş bir üniversite halkine geleceğiz. Üniversitemizin sadece iş, meslek bulan bir üniversite olmasını istemiyoruz. Bu yolla sadece robot gibi işini yapan insanlar yetiştirilebilir. Biz çok başarılı yöneticiler yetiştireceğiz. Mezunlarımız hem entelektüel olarak düşünebilen, yenilik yapabilen hem de dünyaya katkı sağlayabilen bireyler olmasını istiyoruz. Bize müracat eden öğrencilerimize, ‘Dünyanın her yerinde tüm işlere müracat edebilecek düzeyde eğitim alacaksınız’ diyoruz.”

``EĞİTİMDE TASARRUF OLMAZ

Gaziantep’te 3 adet üniversite bulunmasını bir avantaj olarak değerlendiren rektör Özdemir, şehirin sanayi ayağının bu fırsatı iyi kullanması gerektiğinin altını çizdi. Fark yaratan şirketlerin rekabet gücünün artmasının fark yaratmaları halinde mümkün olacağını savunan Özdemir işadamlarıyla dayanışmayı sürdüreceklerini kaydetti. Küresel krizde ülkelerin birbiri ardına tasarruf tedbirleri aldığını hatırlatan Rektör Özdemir, eğitim konusundaysa tasarrufun sözkonusu olamayacağını sözlerine ekledi. Rektör İbrahim Özdemir, “Tüm Dünya geneline alınacak ewn yanlış karar eğitimde tasarrufa gitmek olacaktır” dedi.

İLK ETAPTA 500 ÖĞRENCİ

İlk yılında üniversiteye 500 öğrenci alacaklarını söyleyen Özdemir, Uluslararası Ticaret ve Pazarlama, Bilgisayar, İnşaat, Elektrik-Elektronik, ileki dönemlerde açılacak Hukuk fakültelerinin üzerinde durduklarını aktararak bu öğrencileri sevdikleri bölümleri tercih etmeleri konusunda uyardı. Her sene birçok öğrencinin sevmediği bölüme girdiği için yeniden sınava girdiğini hatırlatan Özdemir, gençlerimizin yenilikçi olarak yetişebilmelerini sevdikleri alanlara yönelmelerine bağladı.

BÖLÜME DEĞİL PROGRAMA ÖĞRENCİ

Felsefe Profesörü olan İbrahim Özdemir, Türkiye’de yeni olan bir sistemi uygulayarak bölümlere değil programlara öğrenci kabul edeceklerini söyledi. Öğrencilerin bir sene hazırlık sınıfına devam edeceklerini anlatan Özdemir, bir yıl boyunca öğrencilerin tamamına aynı dersleri okutacaklarını kaydetti. Rektör Özdemir, uygulamayı şu sözlerle özetledi;

“Küresel dinamiklere kızmak yerine bilgi temelli bir toplum oluşturmaya çalışacağız. Bölümlere değil programlara öğrenci alacağız. İlk sene tüm öğrenciler ortak dersleri alacaklar. Mesela uygarlık tarihi, proje geliştirme, dünyanın büyük edebiyat eserlerini eleştirel okuma derslerini alacaklar. Öğrencinin bir kimliği oluşsun istiyoruz. Bu süreçten sonra öğrenci gerçekten okumak istediği bölümü istiyor mu, hocalarıyla konuşarak karar versin istiyoruz.”

YABANCI ÖĞRENCİYE SINAV YOK

Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK)’nun yabancı öğrencilerin sınavsız olarak üniversitelere kabul edilmesine ilişkin kararını olumlu bulduğunu anlatan İbrahim Özdemir, yeni düzenlemenin yabancı öğrencilere Türk Üniversitelerinin kapısını açacağını savundu. İleride devlet üniversitelerinin de bu kapsama dahil edilebileceğini söyleyen Özdemir şöyle devam etti;

“YÖK bu sene bir karar verdi. Vakıf üniversiteleri yabancı öğrenciyi sınavsız kabul edebilecekler. Avrupa’da hiçbir ülkede böyle bir sınav yok. Ancak her üniversite kendi üniversitesinin kriterlerine göre adayları inceliyor, ona göre öğrenciyi kabul ediyor. Böyle olunca Suriye, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde bize gelemediği için Avrupa’ya giden öğrenciler vardı. İsrail’den de buna yönelik talepler vardı daha önceden. İsrailliler için ucuz olması ve antisemitizm olmaması Türkiye’yi onlar için cazip hale getiriyordu. Aynı şekilde bu konuda talepkar olanlar arasında Orta Asya, Suriye, Mısır Eğitim Bakanları vardı.”

ÜLKE DIŞINA ÇIKAN ÖĞRENCİ FARKLIDIR

“Bir öğrenci ülkesinden çıkıp başka bir ülkeye üniversiteye gitmeye cesaret edebiliryorsa o farklı bir öğrencidir. Duygusal zekası ile farklı bir öğrencidir. ABD’de yabancı öğrenci sayısı 530 bin, Japonya sadece yabancı öğrenci çekmek için, 1983 ‘te 20 yılda 100 bin öğrenci hedefi koydu. Yabancı öğrenci sayısı Japonya’da 110 bin öğrenciye ulaşmış. Çin mesela yabancı öğrenci cezbetmek istiyor. Eski sömürgelerden gelen öğrenciler için İngiltere hala bir rüya ülke. Daha çok yabancı öğrenci çekmek istiyoruz. Biz Türk Üniversiteleri olarak yabancı öğrencilere “sizlere yardım edebiliriz” diyoruz. Kaliteli vakıf üniversitelerimiz var. Gaziantepte’ki Gazikent Üniversitesi Kuzey Irak’tan Kahire’ye kadar, Balkanlara, Orta Asya’ya, ileride öğrenci değişim programlarıyla ERASMUS’la Avrupa Ülkelerine kadar öğrenci çekmeyi hedefliyor.”

``

BİLİM ADAMI İÇE KAPANAMAZ

“Sadece bilim için bilim yapan üniversite anlayışının geride bırakılması gerekiyor. Böyle bilim adamlarını biz öpüp başımıza koyarız. Ancak bir bilim adamı, küreselleşen Dünyada kamu fonlarıyla maaşını alarak, Dünyada herkesin maaşı kırpılırken, şirketler batarken ‘Beni ilgilendirmez’ diyemez. Üniversitelerin bilgi temelli toplum yetiştirmek için sanayici ve tüccarla işbirliği yapması gerekiyor.”

BAKANLIK KÖKENLİ REKTÖR

17 Aralık 2009 tarihinde Gazikent Rektörü olarak atanan Prof. Dr. İbrahim Özdemir 7 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü.

1960 Gaziantep doğumlu olan Özdemir, Lisans eğitimini Ankara Üniversitesinde, Yüksek Lisans ve Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümünde tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine Felsefe Tarihi “Araştırma Görevlisi” olarak giren Özdemir, 2000 yılında Yardımcı Doçent, 2004 yılında doçent ve 2008 yılında da profesörlük unvanını aldı. 2003 yılında ABD`den döndükten sonra, Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak atandı. Bu görevi yaklaşık yedi yıl sürdü. Dış İlişkiler Genel Müdürü olarak başta BM, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, OECD ve UNESCO olmak üzere uluslar arası kuruluşların eğitimle ilgili çalışmalarında Bakanlığı temsil etti.

Akademik çalışmaları sırasında dünyaca ünlü üniversitelerde “misafir öğretim üyesi” olarak bulundu. Akademik ve idari çalışmaları yanında başta UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu, YÖK Bilim Adamı Yetiştirme Kurulu, OECD, CERİ (Eğitim, Araştırma ve Yenilik Merkezi) Yönetim Kurulu ve Fulbright Yönetim Kurulu gibi kuruluşlarda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

(Prof. Dr. İbrahim ÖZDEMİR`in Gaziantep City Journal Röportajı )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here