Gaziantep’in Türkmenler Caddesi, Ortadoğu ülkelerinden gelen misafilerin uğrak noktası oldu. 
Gaziantep Etiler Mahallesi’nden geçen Türkmenler Caddesi’nde bulunan mağaza ve oteller Ortadoğu ülkelerinden gelen Arapların ve Farsların mekanı oldu. Irak, İran ve özellikle Suriye’den gelen insanların uğradığı caddede Arap ve Fars halkının ihtiyaçlarını giderecek bir çok mağaza yer alıyor. Caddede aynı zamanda Suriye savaşından kaçarak Gaziantep’e yerleşen mültecilerin, dükkan açması da dikkat çekiyor.
Caddede taksi esnafı olan Mustafa Bulut, Türkmenler Caddesi’nde İran, Suriye ve Irak’tan gelen çok kişinin olduğunu ifade ederek, “Buraya gelen insanlar, ekonomiye fayda vermektedir. Ancak Suriyelilerin gelmesi ile birlikte buranın ekonomisi kötü olmaya başladı. Burada Iraklıların ofisi var. Otel turizmi açısından bu caddede hareketlenme oluyor. Burası Arapların uğrak noktasıdır” diye konuştu.

Cadde esnafından Yusuf Demir de, “Bu caddede Araplar çok sayıda bulunmaktadır. Ülkelerinden getirdikleri malları burada satmaktadırlar. Bu caddeye eskiden İranlılar daha çok gelirdi ama günümüzde Suriyeli ve Iraklı insanlar daha çok gelmektedir. Bu caddede Suriyeli ve Iraklı mağaza sahiplerini de görmek mümkün” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here