Karagöz Caddesi’nde bulunan Emir Ali Han (Çekirdekçi Hanı) uzun yıllar hizmet verdikten sonra son zamanlarda otopark olarak kullanılıyor. Bakımsızlık nedeni ile hanının bazı bölümleri yıkılmış, bazı yerlerine tarihi dokusu uygun olmayan yapılar yapılmış. Esnafın yoğun olduğu hanın çevresinde dış kısmı cadde üzerinde bulunan dükkânlar restore edilmiş fakat hanın içi yıkılmak üzere.

Hanın duvarının büyük kısmı enkaz halinde durmasına rağmen, han otopark olarak kullanılmaya devam ediliyor. Han günden güne tahrip olup, bitiyor. Yıllardan beri düşünülen hanın restorasyonu ise bir türlü yapılmak bilmedi.

Gaziantep’te bulunan bir çok han içerisinde önemli bir yere sahip olan tarihi Emir Ali Han Antep arşivlerine göre  Sekkatoğlu  Esseyit Ali Bey tarafından 1719 yılında yaptırılmış. Çevrede bulunan Millet Hanı, Gümrük Hanı, Yeni Han gibi yenileme çalışmaları yapılarak günümüze kazandırılmalı.

Hanın civarında bulunan esnaflar, “ Günden güne yok olan tarihin erimesi bizleri üzüyor. Buranın restorasyonunun bir an önce yapılıp turizme kazandırılması gerekir. Yoksa kaybolup gidecek. Hanın yerini ne yapmayı düşünüyorlar da, burayı restore etmiyorlar  ” şeklinde konuştular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here