2796962207.05.20140046gaziantepgunes

Gaziantep’te sigara içme yaşı gün be gün düşüş gösteriyor. Ortaokul ve lise öğrencileri parklarda guruplar halinde sigara içiyor. Eğitimciler, öğrencilere sigara ve zararlı alışkanlıklara karşı verilen mücadelede yetersiz kalındığını belirtirken, vatandaşlar ise bu manzaradan oldukça rahatsız.
Gaziantep’te parklar, ortaokul ve lise öğrencileri tarafından sigara içme alanı olarak kullanılıyor. Parklarda guruplar halinde sigara içen öğrencilerin davranışları çevredeki vatandaşlar tarafından da hoş karşılanmıyor. Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulhalim Ünverdi, öğrencilerin bu kareleri karşısında demek ki sigara ile mücadele ve zararlı alışkanlıklara karşı yeterince çözüm olamamışız dedi.

DEMEK Kİ YETERİNCE ÇÖZÜM OLAMAMIŞIZ

Sigara içmenin ve madde kullanımının zararları konusunda öncelikle velilerin ve öğrencilerin bilinçlendirilmesi için çalışmalar başlatıldığına dikkat çeken Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülhalim Ünverdi, “ Madde kullanımının ve sigara gibi kötü alışkanlıkların öncelikle zararları konusunda farkındalık yaratılması gerekiyor. Konu ile yakından ilgilenmek için rehber öğretmenlerimizi Kıbrıs’a götürerek uzmanlar tarafından seminer verilmesini sağladık. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen öğrencilerin okul kenarlarında, parklarda ve sakin yerlerde kullandıkları bu zararlı maddeler çalışmaların yeterince tamamlanmadığını gösteriyor. Demek ki sigara ile mücadele ve zararlı alışkanlıklara karşı yeterince çözüm olamamışız” dedi.

LİSE İLE BAŞLADI ORTAOKULLARA DÜŞTÜ

Öncelikle liselerde karşılaşılan zararlı alışkanlıkların daha da artarak ortaokul seviyelerine kadar düştüğünü ve bu davranışların sokaklarda, parklarda vatandaşlar önünde gerçekleştiğine değinen Ünverdi, “ Sorun giderek büyüyor. Sigara içme yaşı ortaokullara kadar düştü. Okullarımız bu tür olaylar karşısında ortaokullar için öğrenci davranışlarını değerlendirme kurullarından kararlar çıkartılıyor, liselerde ise uyarı cezaları verilerek kısa süreli eğitimine ara veriliyor. Ancak bu cezalar kesinlikle sorunu çözmez. Öncelikle velilerin duyarlı olması ve öğrencisini takip etmesi gerekiyor. Bu noktada rehberlik servislerimize de büyük iş düşüyor.

KAFELER EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Parklardaki kafelerin öğrencilerin ders aralarında ve öğle aralarında zararlı alışkanlıkları için mekan olarak kullanıldığına değinen Ünverdi, “ Konunun öneminin farkındayız. Gençlerimizi korumak için belediyelerimiz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzle sorunu masaya yatıracağız. Haftalık toplantılarımızda bu sorunu gündeme alarak çözüm sürecini hızlandıracağız.  Ne yazık ki öğrencilerimiz parklardaki kafeleri zararlı alışkanlıklar için mekan olarak kullanıyor. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra bu sorunu tamamen çözeceğiz” ifadelerine yer verdi.

VATANDAŞLAR DA ŞİKAYETÇİ

Öğrencilerin parklarda sigara içmesi vatandaşlar tarafından hoş karşılanmıyor. Konunun hassasiyetinden dolayı gazetemize açıklamalarda bulunan ve parklarda dinlenen vatandaşlar şu ifadelere yer verdiler.Hanifi İnci: Hergün parklarda görüyoruz. Daha ortaokul çocukları dahi sigara içiyor. Ve bu davranışlarını da uluorta yerde parklarda ailelerin karşısında yapıyor. Ben sorunu ailelerde buluyorum. Aileler çocuklarının takibini yapmış olsa ve uyrsa bu davranışlar gerçekleşmez.Hanifi Vural: Vatandaşlar parklardaki bu hallerden şikayetçi. Bu kareleri görünce acaba benim çocuğum da mı böyle yapıyor diye düşüncelere kapılıyorum. Parklardaki kafeteryalar da zararlı alışkanlıklar için mekan olarak kullanılıyor. Belediyelerin bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz. Gençlerimizin geleceği herşeyden önemlidir.Yahya Çatal: Öğrencilerin bu halleri yüzünden ailecek gelip paklarda oturamıyoruz. Heryeri işgal ediyorlar ve hepsinin ellerinde sigara var. Daha yaşları ortalama 13 14 ama hepsi sigara içiyor. Bu konuda okullardaki idarecilerin ve ailelerin daha çok denetim yapması gerekiyor. Bu konu aksatılırsa hergün onlarca gencimiz bu alışkanlıklara başlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here