ramazani-iyi-degerlendirelim-1465311524-11123362793

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Ramazan ayının bu yılki temasının Gelin Gönüller Yapalım Bu Ramazan ve Her zaman olduğunu belirtti.

Oruç tutarak manen yükseldiğimiz Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisinin iftar ve imsak olduğunu belirten İl Müftüsü Ahmet Çelik, “Ramazan ayı ibadet ayıdır. Tabi sevincimiz, heyecanımız Ramazan ayında farklı oluyor. Bu ayda da yapılması gereken dini görevlerimiz var. Zaten Ramazan ayı oruç ve ibadet ayıdır. 1 ay süreyle sabahın imsak vaktinden akşamın güneş batımına kadar yemeden içmeden her türlü kötülükten uzak dururuz. Ramazan ayı boyunca gündüzlerimizi oruçla geçirmeliyiz. Akşamda namaz, Kuran ve duayla devam etmeliyiz. Ramazan, bir taraftan kuvvetli hareket anlamında, günahları yakar bitirir. Bir taraftan uzun süren kuraklıktan sonra yağan yağmur anlamında, mü’minlerin gönül kirlerini, paslarını arıtır, temizler, cilalar, parlatır. Diğer taraftan, O Allah’ın ayıdır. On bir ayın sultanıdır. Diğer yandan oruç ayının önemi sosyal bir ay olmasıdır. Dayanışmacı Ahlak anlayışını diriltmesi ve insanlarına bu manevi havada birlikteliklerini doya doya teneffüs etmeleridir. Kişinin kendi arzu ve hevasına hakim olma gayreti, yani insanlığın sosyalleşmesi, sosyal kişiliğin tekamülü, insanın “ben” merkezli yaşantısından kurtulması, Bir topluma mensup olma, aidiyet duygusunun gelişmesidir. Oruç ayının sonunda yaşadığımız bayramda bu duygunun zirve noktasıdır” dedi.

ORUÇ TUTAN HERKES DİKKAT ETMELİ

Oruç tutan kişi şu durumlara dikkat etmelidir diyen Müftü Çelik, “Gözünü Allah’ın men ettiği haram olan şeylere bakmamalı. Kalbini Allahtan uzaklaştıracak kötü düşüncelerden kin, düşmanlık ve haset gibi şeylerden uzak tutmalıdır. Dilimizi, yalan gıybet, iftira ve laf alıp götürmeden korumalıdır. Oruç günlerini tembel tembel uyuşuk bir şekilde geçirmemelidir. Son olarak da, fakirleri doyurmaya, gönül yapmaya, hasta ziyaretine gayret etmelidir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here