20160428_330_eser

Gaziantep’in, Suriye’den çıkardığı tarihi eserlerin satış merkezine dönüştüğü iddialarının tersine 2015 yılında 2 bin 982, 2016 yılının ilk üç ayında ise 149 tarihi eser ele geçirildi, 9 Suriyeli hakkında yasal işlem yapıldı, tarihi eser kaçakçısı Suriyelilerin terör örgütleriyle ilişkili olmadığı ortaya çıktı.

RUS YETKİLİ AÇIKLAMIŞTI

Sputnik Haber Ajansına konuşan yetkili, Suriye’deki tarihi eserlerin Gaziantep Bakırcılar Çarşısında ve internet siteleri üzerinden satıldığı, satışı gerçekleşen tarihi eserlerin (4) firma tarafından nakledildiği ve böylece DAEŞ terör örgütünün kendisine maddi kazanç sağladığı iddia etmişti.

BAKIRCILAR ÇARŞISI AKLANDI

Gaziantep’te antika niteliğindeki eşyalarla turistik ürünler Genellikle üretilen bakır, gümüş, sedef, deri, ahşap ve dokuma el sanatları ürünleri Bakırcılar Çarşısı ve civarında faaliyet gösteren işyerlerinde satılıyor. Ancak söz konusu iş yerlerinde yapılan araştırmalarda tarihi eser alımı ve satımı yapıldığına dair somut bilgi ve belge bulunamadığı gibi birkaç işyerinde rastlanan eski görünümlü objeler ve tedavülden kalkmış paraların ucuz fiyatlarla herkesin görebileceği şekilde satıldığı tespit edildi.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ

İddialarda belirtilen http://www.ebay.com, http://www.vauctions.com, http://www.tracadero.com, http://www.ancients.info ve http://www.vcoins.com internet siteleri Amerika Birleşik Devletlerinde, https://auctionata.com link adresinin de Almanya’da faaliyet gösteriyor. İnternetin açık kaynaklarında yapılan araştırmalarda adı geçen sitelerin müzayade usulü alış veriş siteleri oldukları ve üyelik şartını yerine getirenlerin dünyanın her yerinden bu alımlara katılabildikleri görülüyor.

TARİHİ ESER OPERASYONLARI

İşin Gaziantep’i ilgilendiren boyutunda ise 2015 yılı içerisinde tarihi eser kaçakçılığına yönelik operasyonların tamamında 2 bin 982 adet tarihi eser ele geçirildi. Bu kapsamda 9 Suriye uyruklu kaçakçıya 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan işlem yapılırken, 9 şüpheliden 528 adet tarihi eser ele geçirildi. Yakalanan Suriyelilerin herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı tespit edilemedi.2016 yılı Ocak-Mart ayları döneminde ise 149 adet tarihi eser ele geçirildi, olaya karışan şüpheliler arasında Suriye uyruklu şüpheli bulunmuyor.

Tarihi eserlerin nakliye boyutuyla ilgili yapılan araştırmalarda ise iddialarda adı geçen nakliyat firmalarının Şanlıurfa, Konya – Ankara- İzmir- Kocaeli – Antalya illeri arasında, diğerinin İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, bir başka firmanın da Ankara ve Şanlıurfa faaliyet gösterdiği bu şirketler üzerine kayıtlı araçların Plaka Takip Sistemi (PTS) sorgulamasında araçların Gaziantep’e ilçelerine giriş ve çıkış kayıtlarının olmadığı tespit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here