70853029802.10.2015112647gaziantepgunes

Anadolu Ajansı objektifinden “Göçün Kadınlarına Dair” sergisinde yer alan fotoğraflar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesince “Göçün Kadınları” adıyla kitaplaştırıldı.

Kitabı, Anadolu Ajansı (AA) Gaziantep Bölge Müdürü Ahmet Caner Baysal ile inceleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AA’nın, bir asırlık geçmişiyle Türkiye’nin “özgür, tarafsız ve güvenilir” basın kuruluşu olduğunu söyledi.

Sınır bölgesinde yaşananları AA ile kayıt altına almak için çalışma yaptıklarını belirten Şahin, “Özellikle son 4-5 yıldan beri bölgede devam eden çok büyük bir savaş var. Bu savaş, 911 kilometre sınırımız olan komşumuzda yaşanıyor. Komşudaki yangın her şekliyle bizi etkiledi, etkilemeye devam ediyor” dedi.

Savaştan en fazla çocuklar ve kadınların etkilendiğini kaydeden Şahin, bazen sayfalarca yazıyla anlatılabilecek mesajın bir fotoğrafla verilebileceğini vurguladı.

Kendilerinin de bu mesajı verebilmek amacıyla AA’nın başarılı muhabirlerinin çektiği fotoğrafları “Göçün Kadınları” adıyla kitaplaştırdıklarını hatırlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Bu zaman diliminde ne olduğunu görmek için elimizde bir belge kalması gerekiyor. Yapmaya çalıştığımız da bunun bir sonucu oldu. Fotoğraflar, yaşanan insanlık dramını, anaların yüreğindekini nasıl gözüne yansıttığını, çocukların gözündeki korkuyu, ailelerin dağılmışlığını, insanların açlıkla, yoksullukla nasıl mücadele ettiğini gösteriyor. Bizde ‘Gözler kalbin aynasıdır’ diye bir söz var, fotoğraflardaki gözlere baktığınızda bunu görebiliyorsunuz. Aslında fotoğraflara baktığınız zaman ‘bir an önce barış gelmeli’ ve ‘bir an önce herkes kendine düşeni yapmalı” fikri uyanıyor.”

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletlerdeki toplantıya katılan liderlerin savaşın sona ermesi ve göçün durması konusunda mesajlar verdiğini anımsatan Şahin, kitaptaki fotoğraflara bakıp empati kurmasıyla çözümün hızlanacağını vurguladı.

Kitabı çok önemli ve kıymetli bulduğunu aktaran Şahin, “Söz uçar yazı kalır. Yazıyı resmetmek ve insanların duygusunu, düşüncesini, endişesini, korkusunu resmetmek, bizim için en önemli görevlerden birisiydi. Bu kitapla bunu başarmış olduk. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Temenni ediyorum ki bu acı biran önce bitsin ve biz mutluluğun albümünü yapalım.”

Kitapta, AA foto muhabirleri tarafından sınır hattında çekilen Suriyeli savaş mağduru kadınların dramını anlatan 40 fotoğraf yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here