IMG_20160510_235459Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi tarafından Anneler Günü münasebetiyle Şirehan Otel’de bir program gerçekleştirildi. Programa Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi bayan üyeleri, kadın kolları teşkilatı, Genç Memur-Sen teşkilatı ve Şube Yönetim Kurulu ile sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri katıldı.
Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen İl Başkanı Ahmet Gök, salona ilk girdiğinde tüm davetlilere gül dağıttı. Program Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Ayfer Er’in açılış konuşması ile başladı.
Katılımın yoğun olduğu programda konuşan Memur-Sen İl Başkanı Ahmet Gök, ‘’Eğitim Bir-Sen’in 90’lı yılların başından itibaren başlattığı hak ve özgürlük mücadelesinde kadınlar hep ön safta mücadele etti. Kadının dönüştürücü gücünün yer almadığı hiçbir davanın neticeye ulaşamayacağını, hiçbir hizmetin layıkıyla sunulamayacağını, hiçbir değerin ayakta kalamayacağını herkesten çok iyi bilen bir geleneğin temsilcileriyiz. “Kişiye imandan sonra verilen şeylerin en hayırlısı Saliha kadındır” anlayışının, ayaklarının altına cenneti seren din ve ahlak öğretisinin temsilcileriyiz.

Kadınlarımızın sivil toplum alanına ve özellikle sendikal alana istekli ve kararlı bir şekilde dahil olmaları, dinamizm ve etkinliğimizin artması açısından en önemli unsurdur. Kimse tek koluyla harp edemez, kuşlar tek kanatla uçamazlar, yaprağı olan fakat rayihası olmayan çiçeğin varlığı eksiktir, aklın yanında mantık ve sağduyu olmadıkça akıl yol gösterici değildir. Emek, ekmek, özgürlük ve en önemlisi Hak mücadelemiz sizlerin varlığıyla ve desteğiyle anlam kazanmaktadır” dedi.
“Bir atasözü gökyüzünün yarısını kadınlar taşır der. Sizler göğünde, gönüllerinde, güzele ve iyiye dair olan varlıkların da tamamlayıcı unsurlarısınız” diyen Gök “Siz kadına bir meta olarak bakmayan, yetim ve kadın hakkını yemeyi men eden, anneliği şereflerin en büyüğü addeden, anne kalbini çocuklarımızın okulu olarak gören yüce bir dinin savunucularısınız. Sendikamızın ve değerler dünyamızın ideal menzillerinden biri olan şiddetsiz bir dünya tasavvurumuzun umudusunuz. Kadının varoluşunda kabalık, şiddet ve nefret kendisine yer bulamaz. Dünyada ki acı ve gözyaşını dindirmek de, iyilik, sabır, güzellik ve yumuşaklık hamuruyla yoğrulan kadınlarımızın, bacılarımızın, annelerimizin elindedir.

Türkiye’de uzun yıllar kamusal alan aldatmacısıyla kadınlarımıza ve kız öğrencilerimize yönelik uygulanan kılık ve kıyafet zulmünü yine kadınlarımız bertaraf etmiştir. 13 milyondan fazla imza toplayarak, eşsiz direniş örnekleri göstererek bu çağ dışı yasağı tarihin çöp sepetine atmışlardır” şeklinde konuştu.
Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen olarak her zaman kadınların yanında yer aldıklarını vurgulayan Gök, ”Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen olarak bu hak ve özgürlük mücadelesinde her zaman hanım kardeşlerimizin yanında yer aldık ve yanlarında yer almaya devam edeceğiz. Zamana yenilmiş, zeminlerini kaybetmiş, ideolojik saplantılara gömülmüş bazı sendikaların bu yasakların kalkmaması için gösterdiği direniş hala hafızalardaki tazeliğini korumaktadır. Şükürler olsun yeni bir dönemin, Müslüman kesimlere zulmü reva görenlerin tedirgin olduğu aydınlık bir dönemin içindeyiz. Yeni Anayasayla, özgür ve güçlü Türkiye’nin tam eşiğinde bekliyoruz. Örgütlü olmanın ne denli önemli olduğunu böyle zamanlarda daha çok hissediyoruz. Birliğin kuvvete, kuvvetin hizmete, hizmetin refah ve mutluluğa dönüştüğünü artık çok iyi biliyoruz. Rabbim birliğimizi, dayanışma ruhumuzu ve kenetlenme duygumuzu bozmasın inşallah Eğitim Bir-Sen olarak “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinde en çok bayanlarımızın desteğini aldığımızı gördük.

Hanımların gönül ve duygu dünyasından izler taşımayan hiçbir projenin ve etkinliğin gerçek anlamda hizmete dönüşmediğine inanıyorum. Sizlerden aldığımız güçle Türk Eğitim Sisteminin açmazlarından biri olan Karma Eğitim mecburiyetine son vermek, karma öğretim yanında kız ve erkek öğrencilere münhasır eğitim kurumlarını hizmete açmak istiyoruz. Kadınlarımızın toplumdaki yerini daha da güçlendirmek için Anayasada, Türk Medeni Kanunu ve Türk Ceza Kanununda olmak üzere yapılan önemli yasal düzenlemelerin hayat bulmasında Memur-Sen olarak özverili çalışmalarda bulunduk. Doğu ve Güneydoğu’da kız çocuklarımızın okullaşma oranının yükseltilmesi ve okullarına devamının sağlanması, ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi, çalışan kadınlarımız için analık, süt izni ve nöbet muafiyeti gibi önemli kazanımlar geriye dönüp baktığımızda gururlandığımız çalışmalardır.

Doğum sonrası aylıksız izin süresinin 12 aydan 24 aya çıkarılması, annelerimizi mutlu eden başka bir uygulamadır. Evlilik yardımı ve analık izninin 18 haftaya çıkarılması, doğum sonrası 1 yıl nöbet tutulmaması gibi kazanımlar Eğitim Bir-Sen sayesinde gerçekleşmiştir. Bu ülkede kadınlarımızın, genç kızlarımızın ve annelerimizin hoyratça ezildiği, başörtülerinin turnikelere sıkıştırıldığı, inançlarının yok sayıldığı dönemler, sizlerin ayakları altındadır artık. Millet iradesini hiçe sayan, inanç ve yaşam özgürlüğünü sadece kendileri için hatırlayan kesimlerin yeniden teneffüs imkanı bulmaması en başta burada örgütlü ve şuurlu siz hanım kardeşlerimizin varlığıyla engellenecektir.

Kadınlarımızı, erkek şiddetinin odağı, töre kurşunlarının hedefi, insan ticaretinin objesi olmaktan çıkarmak hepimizin boynuna borçtur. Bu ideallerimiz için kadınlarımızın mücadele azmine, davaya hizmet aşkına, binlerce yıllık,kadınlarımızın baş tacı edildiği, medeniyetimize, başta kadınlar komisyonumuz olmak üzere tüm örgütlü hanım kardeşlerimize güveniyor ve hepinizi yürekten alkışlıyorum. Günlerin en güzeli, en duygulusu, en anlamlısı, anneler gününüzü canı yürekten kutluyorum”diye konuştu.
Memur-Sen Gaziantep Şubesi tarafından yılın annesi seçilen Şehit Annesi Emine Kaya’ya Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen İl Başkanı tarafından çiçek ve hediye takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here