Açılışta konuşan Görmez; “Bu ramazan temamız ‘gönül yapmak’” şeklinde konuşurken, Konukoğlu ailesinin Fildişi Sahilleri’nde de bir cami yaptırdığına dikkat çekti. Törende konuşan Abdülkadir Konukoğlu ise; “Camimiz Gaziantep’e ve cemaatimize hayırlı olsun” dedi.

Şahinbey Sanayi Sitesi içerisine yapılan Abdülkadir Konukoğlu Cami’nin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri  Nejat Koçer ve Abdülkadir Yüksel’in yanı sıra, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıoğlu,Ak Partili Meclis Üyeleri, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay ve çok sayıda davetli katıldı. 

YAKINDAN İLGİLENDİ

SANKO Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ve Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, caminin açılış törenine iştirak eden tüm konuklarla tek tek ilgilenirken,yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı töreni sanayi sitesi esnafları da ilgiyle izledi.

KONUKOĞLU; “GAZİANTEP’E HAYIRLI OLSUN”

Caminin açılış töreni öncesi konuşan Abdülkadir Konukoğlu;”Bu camimiz 2.500 kişinin bir arada namaz kılabileceği bir yer. Birisi Karataş’ta diğeri de Anneler Parkı’nın yanında olmak üzere iki tane de camimizin imalatı da devam etmekte. İnşallah böyle güzel işlerin devamı gelecek, hepimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

DUALARLA AÇILDI

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, konuşmasında şehirlere sık sık dualar okuyarak şunları kaydetti; “Son zamanlarda bütün sözlerimize, dualarımıza şehit olarak ebediyete uğurladığımız evlatlarımıza rahmet ile söz başlamak boynumuzun borcu. Rabbim şehitlerimize rahmet eylesin. Onların uğruna can verdikleri iman ile islam ile değerlerimizle birlikte ebediyete kadar barış içinde yaşamayı bize nasip etsin.”

GÖRMEZ’DEN SANİ KONUKOĞLU ANISI

“Şehrimize bütün bu mabedleri kazandıran Abdülkadir beye,eşine ve ailesine hem bu topraklarda doğmuş bir kardeşiniz olarak hemde Diyanet İşleri Başkanı olarak teşekkür etmek istiyorum. Rahmetli Sani Konukoğlu amcamızın bütün bu güzel işlerden haberdar olmasını umuyorum. Benim kendisiyle bir anım var. Çocukken bir camide Kuran-ı Kerim okudum, gelip başımı okşadı, bizzat ilgi gösterdi. Birlikte bir süre sohbet ettik. Benim hafızamda bir hatıra olarak kalır o. Bu vesile ile yapılan tüm hayırlı işlerden ruhunun haberdar olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

EN ÖNEMLİ DETAY

“Abdülkadir bey başta olmak üzere bütün hayırseverlere yapabileceğim en önemli dua şudur; bu hayırlara Allah hiç bir gösteriş katmasın. Sadece kendi rızası ile yapmayı, sadece milletimiz için, memleketimiz için, insanlığın faydası için ve sadece Rabbimizi razı kılmak için bu hayırları yapmayı bizlere nasip eylesin. Çünkü Allah korusun bu güzelliklere riya ve gösteriş karıştığı zaman Allah katında değeri olmaz.”

KONUKOĞULULARI FİLDİŞİ’NDE

“Yakın gelecekte inşallah kendisi ile birlikte Fildişi’nde çok daha büyük bir mabedin inşaasını Allah nasip edecek inşallah. Sadece Gaziantep’e ve Türkiye’ye değil, dünyanın öyle fakir yerleri var ki, içinde ibadet yapılacak bir mabed bulunmayan nice müslüman ülkeler var.2015 yılı içinde 114 farklı ülkenin diyanet işleri başkanları beni ziyaret etmişler, en büyük taleplerinden birisi ya böylesi güzel mabedler, yada mabed yapmak için destekler. Hamdolsun önce Moskova’da 20 bin kişinin içinde namaz kılabileceği muhteşem bir mabedi tamamladık, sonra Washington’da bir merkezin açılışını yaptık. Bu yıl içinde Bişkek’te inşallah 10 bin kişilik bir mabedin açılışını yapacağız, Kıbrıs’ta bir açılış yapılacak, Arnavutluk’ta ve bazı Afrika ülkelerinde yeni cami açılışlarımız olacak. Abdülkadir Beyle birlikte Fildişi Sahilleri’nde güzel bir mabedin açılışını Rabbim bizlere nasip etsin.”

EFENDİMİZ NE DEMİŞ?

“Camileri inşa etmek elbette önemli ama bütün bu camilerin asıl gayesi insanı imar etmek. İnsanın gönlünü yapmak. Peygamberimiz mabedle insan arasında ilişki kurmuş, Kabe’yi ziyaret ederken ona ‘Ey Kabe ne kadar hoşsun, Ey Kabe ne kadar yücesin, Ey Kabe ne kadar şanlısın. Nefsim elinde olan Allah’a hamdolsun ki bir müminin kalbi senden daha yücedir’ demiştir.”

ENGEL DUYARLILIĞI

“Camilerimiz yapılırken engeli kardeşlerimiz de düşünülmelidir. Engelli kardeşlerimizin mabedlere erişim,inin sağlanması hususu dikkate alınmalıdır.”

10 CAMİ İÇİN YER AYRILDI

“Şu anda arkadaşlar söyledi yeri ayrılan 10 ibadet alanımız daha hayırseverlerini bekliyormuş, inşallah 10 hayırseverimiz daha bu konuda elini taşın altına koyacaktır.” MAHMUT ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here