Deniz Feneri Gönüllü
Deniz Feneri Derneği İçişleri bakanlığı Dernekler şubesi desteğiyle yürüttüğü Sivil Toplum kuruluşunda gönüllü olmak adlı eğitim çalışmasını Gaziantep’te gerçekleştirdi.

Eğitime Deniz Feneri İletişim koordinatörü Recep Koçak, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Abdullah Sabit Tan konuşmacı olarak katılırken , farklı sivil toplum kuruluşlarından gönüllü vatandaşlar da dinleyici olarak hazır bulundu.

Eğitimde başlangıçta söz alan Koçak, Deniz Feneri’nin kuruluşundan bugüne yaptığı çalışmaları anlatarak dünya üzerinde iyiliği yayma adına Türkiye başta olmak üzere birçok farklı ülkede yardım çalışmaları yaptıklarını belirtti. Eğitimden su kuyusuna oldukça farklılaşan yardım çalışmalarında en önemli insan gücünün gönüllüler olduğunu belirten Koçak, hali hazırda Deniz Feneri derneğinin Türkiye’deki hemen her noktaya ulaşmış tek yardım kuruluşu olduğunu da belirtti. Amaçlarının gönüllü insan gücünü artırmak olduğunu belirten Koçak, hangi sivil toplum kuruluşu olursa olsun gönüllü çalışmanın kişinin bizatihi kendisine fayda sağladığını, kendi sıkıntılarına çare olduğunu ve bir nevi terapi olduğunu belirtti. Yine daha önce yardım alan bir çocuğun büyüğünde de yapılan iyiliği unutmayıp kendisi yardım eden olduğunu da anlatan Recep Koçak, iyiliğin her insanın hafızasında en sağlam yer edinen davranış olacağını belirterek sözlerini tamamladı.

Gönüllü olarak dezavantajlı insanlarla ailelerle iletişim kurmak zorunda olanların dikkat etmesi gereken hususları anlatmak üzere söz alan Abdullah Tan da , yoksulluktan bağımlılığa birçok farklı sebep ve gerekçeyle ailelerin sıkıntıda olduğunu , yardım maksatlı ya da destek amaçlı bu ailelerle temas edildiğinde hangi hususlara dikkat etmek gerektiğini yaptığı örnek çalışmalarla dinleyicilere aktardı. Aile içi problemlerin onlarca farklı sebebi olacağı için , problemi çözmek üzere giden insanların çok dikkatli davranarak aileyi incitmeden, rencide etmeden çalışma yapmanın zorluğuna değinen Tan, ailenin izni olmadan ve ailenin durumu doğru değerlendirilmeden yapılacak yardımın iyilik niyetiyle de olsa yanlış olabileceğini vurguladı.

Program öncesi davetlilere kahvaltı ikram edilirken , eğitim sonrasında da sertifikiları takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here