turk-dilini-ve-kulturunu-sahinbey-de-ogreniyorlar-1438160119

Belediyeler arasında ekonomik ve sosyal ilişkileri geliştirmek amacıyla Şahinbey Belediyesi kardeş belediyesi olan Gorazde Belediyesi ile Türkçe dilini ve Türk kültürünü tanıtma projesi başlattı. Proje kapsamında Gorazdeli 22 genç Şahinbey Belediyesi’nin misafiri olarak Gaziantep’e geldi.2014 yılında Şahinbey Belediyesi ile Keçiören Belediyesinin maddi desteği ile Gorazde’de, “Gorazde Fatih Sultan Mehmet İslam Kültür Merkezi” açılmış ve Bosnalı gençler bu tesiste Türkçe öğrenmeye başlamıştı.  Gorazdeli gençler eğitimlerine devam etmek ve Türk kültürünü yakından öğrenebilmek için geldikleri Gaziantep’te Şahinbey Belediyesi tarafından misafir edilerek rehber eşliğinde Türk kültürünü öğreniyorlar.

Genç öğrencilere ayrıca Binevler Sosyal Tesisi’nde Türk öğretmenler tarafından Türkçe öğretiliyor. Eğitimlere katılan gençlerin çoğu ilk defa geldikleri Türkiye’yi ve Gaziantep’i çok beğendiklerini söylediler. Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan hizmetlerden çok etkilendiklerini ifade eden gençler misafirperverlikleri için Şahinbey Belediyesi çalışanlarına ve Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ettiler.

“ŞAHİNBEY BELEDİYESİ’NİN PROJELERİ ÇOK GÜZEL”

Gorzdeli gençlerden Minka Tango ziyaretlerinin çok keyif verici geçtiğini söyleyerek, “Türkiye’yi ve Gaziantep’i çok beğendim. Burada kardeş belediyemiz olan Şahinbey Belediyesi’nin yaptığı çalışmaları gezme fırsatı da bulduk. Yeşilvadi, Şelale Park, Şehreküstü Konakları gibi yerleri gezdim. Gerçekten Şahinbey Belediyesi’nin projeleri çok güzel” dedi.

“YEŞİLVADİ GÖRDÜĞÜM EN GÜZEL PARK”

Bosna Hersek’te Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören Armin Hambo ise özellikle Yeşilvadi Parkı’nı çok beğendiğini ifade ederek, “Yeşilvadi gezdiğim en güzel park. Çok büyük bir park ve içinde birçok sosyal alan var. Gaziantep zaten çok güzel bir yer. İnsanlar çok misafirperver. Bize bu fırsatı sunduğu için Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Yaklaşık 40 sürecek eğitim sonrasında Gaziantep üniversitesi TÖMER birimi tarafından yapılacak sınav neticesinde gençlere sertifika verileceği ve proje bitiminde ülkesine dönen öğrencilerin “Gorazde Fatih Sultan Mehmet İslam Kültür Merkezi’nde”  Bosnalı vatandaşlara Türk dilini ve Türk Kültürünü tanıtacağı bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here