Sevinçli ve mutluyuz!

Sevinçli ve mutluyuz!

Doğuştan gözleri çok az gören ve görme yetisi her geçen gün azalan Suriyeli küçük kız, tedavisi için lazım olan paranın bulunmasının ardından ameliyat oldu.

Doğuştan gözleri çok az gören ve görme yetisi her geçen gün azalan Suriyeli küçük kız, tedavisi için lazım olan paranın bulunmasının ardından ameliyat oldu. Suriyeli Zeynep’in ameliyatının başarılı geçtiğini belirten Dr. Murat Karslıgil, bundan sonraki süreçte küçük kızın görme fonksiyonlarının gelişeceğini söyledi. Suriyeli Zeynep’in babası Fayat Boro ise kızının ameliyatı için kendilerine yardım eden herkese teşekkür ettiğini belirterek, “Allah, bize yardım edenlerin yardımcısı olsun. Kızım kör kalmayacağı için çok sevinçli ve mutluyuz. Allah bize yardım edenlerden razı olsun”  dedi.

Suriyeli Nesibe Aziz ve Fayat Boro çiftinin 4 çocuğunun en büyüğü olan Zeynep Boro (9), doğuştan göz tansiyonu rahatsızlığına yakalandı. Suriye’deyken birkaç defa ameliyat olan küçük kız, gözlerini tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu için ameliyat olması gerekiyordu.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan ve çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren Boro ailesi, maddi durumlarının olmaması nedeniyle yetkililerden ve hayırseverlerden kızlarının ameliyatı için gereken paranın bulunması amacıyla yardım çağrısında bulunmuş, lazım olan 11 bin TL 2 gün içerisinde bulunmuştu.

İLKHA’nın gündeme getirdiği “Kızımın kör olmasını istemiyorum” başlıklı haberin ardından Türkiye’nin çeşitli illerinden harekete geçen hayırseverlerin, küçük kızın ameliyatı için gerekli olan masrafları üstlenmesinin ardından Zeynep Boro, bugün sol gözünden ameliyat oldu.

Suriyeli Zeynep’in ameliyatının başarılı geçtiğini belirten Dr. Murat Karslıgil, bundan sonraki süreçte küçük kızın görme fonksiyonlarının gelişeceğini söyledi.

Ameliyatın yaklaşık 3 saat sürdüğünü bildiren Karslıgil, “Zeynep Boro, yaklaşık 5-6 aydır takip ettiğimiz hastamız. Gözlerinde doğuştan birtakım sorunlar vardı. Yüksek göz tansiyonuna maruz kalıyor. Daha önce Suriye’de iken her iki gözünden birkaç defa ameliyat olmuş fakat başarılı olmamış. Sonuçta göz içi sıvısı gözünün içinde birikiyor. Açılan bu kanallardan dışarıya çıkamıyor. Ciddi bir şekilde yüksek göz tansiyonuna maruz kalıyor. Zeynep’in iki gözüne de yüksek göz tansiyonu ameliyatı yaptık. Bundan 3-5 ay önce sağ gözünü ameliyat yaptık. Allah’a çok şükür, başarılı bir ameliyat oldu.” dedi.

Aynı ameliyatı sol gözüne de uyguladıklarını ve ameliyatın gayet güzel geçtiğini dile getiren Karslıgil, şunları söyledi: “Biraz zor ve sıkıntılı bir ameliyattı fakat çok iyi bir sonuç alacağımızdan da eminim. İnşallah kendisi için faydalı bir ameliyat oldu. Görme fonksiyonları da gitgide gelişecek ve rahatlayacak. Görme ile ilgili bir-2 ameliyat daha gerekebilir ama göz tansiyonu için bir daha ameliyat gerekeceğini sanmıyorum.”

Suriyeli Zeynep’in babası FayatBoro ise kızının ameliyatı için kendilerine yardım eden herkese teşekkür ettiğini belirterek, “Allah, bize yardım edenlerin yardımcısı olsun. Doktor bey, inşallah kızımın gözünün göreceğini söyledi. Biz de Allah’tan umudumuzu kesmiyoruz. Kızım kör kalmayacağı için çok sevinçli ve mutluyuz. Allah bize yardım edenlerden razı olsun. Ben herkese çok teşekkür ediyorum. Kızım da biz de çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Suriyeli küçük kız, ameliyatının ardından yaklaşık 5 saat müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edildi.

 

İLKHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here