Gaziantep Üniversitesi’nde görev yapan ve 6 aylık Türkçe eğitimlerini tamamlayan 10 akademisyene törenle sertifika verildi. 
Toplumsal Duyarlılık Proje Merkezi ve Gaziantep Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin (GÜSEM) ortaklığıyla düzenlenen 144 saatlik Türkçe eğitimini tamamlayan Suriyeli 3 profesör ile 7 yardımcı doçentin sertifikalarını Rektör Prof. Dr. Ali Gür ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Bayraktar tarafından verildi. Sertifika töreninde konuşan TDP Merkezi Sorumlusu Simge Akbaş, projenin Hollanda Dışişleri Bakanlığı ortaklığıyla yaşama geçirildiğini belirterek, “Suriyeli hocalarımızın Türkçe eğitimlerinin ardından öğrencilerimize daha faydalı olacaklarına inanıyorum” dedi. GÜSEM Müdürü Doç. Dr. Rüstem Yanar ise, kursiyer akademisyenlerin A1 VE A2 seviyesini tamamladıklarını vurgulayarak, “Kurslarımızdaki desteklerinden dolayı Gaziantep Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi’ne (TÖMER) teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.
Gaziantep Üniversitesi’nin bin 900 Suriyeli gence yüksek öğrenim verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Ali Gür ise, “Üniversite olarak bir yandan gençlere eğitim sunarken, diğer yandan da yetişmiş akademik kadroya da kucak açıyoruz. Suriyeli akademisyenlerimiz daha fazla faydalı olabilmek için, hem de Türkiye konjonktüründe de Türkiye’yi öğrenmek istediler. Biz de bunlara hem imkanlarımızı seferber ettik, hem de dışarıdan gelen bursun bu alanda kullanılmasına izin verdik. Umarım sadece Arapça değil, aynı zamanda Türkçe olarak da bizim çocuklarımıza daha sıcak ilgiyle eğitim vereceksiniz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here