‘Güven toplumunu’ yeniden tesis edilmeli

‘Güven toplumunu’ yeniden tesis edilmeli

Kutlu Doğum Haftası tüm dünya ve Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te etkinliklerle kutlanacak.  

Her yıl  peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla Nisan ayında  kutlanan Kutlu Doğum Haftası, bu yıl “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” ana temasıyla kutlanacak. Peygamber Efendimizin Medine’de inşa ettiği toplum modelinin, sadece Müslümanlar için değil, aynı zamanda farklı inanç mensupları için de bir huzur ve güven kaynağı oluşturduğunu belirten Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, “Kutlu Doğum’un bilhassa İslâm dünyasının her beldesinde akan kanların durmasını, insanlığın huzurunu tehdit eden her türlü şiddetin ortadan kalkmasını, savaşların yerini barışın, düşmanlıkların yerini dostluğun almasını, insanlar arasında “Güven toplumunu” yeniden tesis edilmesini Rabbimden niyaz ediyorum.” Dedi.

Kutlu Doğum Haftası tüm dünya ve Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te etkinliklerle kutlanacak.  Her yıl  peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla Nisan ayında  kutlanan Kutlu Doğum Haftası, bu yıl “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” ana temasıyla kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığının çeyrek asır önce “Hz. Peygamber’i Anmaktan-Anlamaya” şiarıyla başlattığı Kutlu Doğum Haftası geleneği bu yıl “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” ana temasıyla kutlanacağını belirten Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Gaziantep’te 65 ayrı mekânda Kutlu doğum programı düzenleneceğini dile getirerek merkez ve tüm ilçelerde bayanlara yönelik konferanslar düzenleneceğini söyledi

GÜVEN, İNSANCA BİR HAYATIN OLMAZSA OLMAZLARINDANDIR

Kutlu Doğum Haftası geleneğinin bu yıl “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” ana temasıyla kutlanacağını belirten Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, “Güven, insanca bir hayatın olmazsa olmazlarındandır. Zira her insan canı, inancı, nesli, malı ve haysiyetinin emniyette olduğu, temel hak ve özgürlüklerinin korunduğu güvenli ortamlarda yaşamak ister. Modern zamanlarda birey ve toplumların güven duygusunun ağır yara aldığı bir gerçektir. Güven duygusunun yaralanması, güven toplumunu inşa eden samimiyet, sadakat, emanet bilinci, ahde vefa, sevgi, saygı, merhamet ve yardımlaşma gibi değerlerin de zedelenmesini beraberinde getirmiştir. Ayrıca böylesi bir ortamda ilkesizliğin benimsenmesi; değer ve duyguların istismar edilmesi de kaçınılmazdır. Diğer taraftan İslam’ın hayat veren rahmet yüklü mesajlarının kimi çevrelerce şiddet, terör ve vahşetin referansı olarak gösterilmesi, İslam toplumlarında güven duygusunun yeniden sorgulanmasını gündeme taşımıştır.” Dedi.

  1. PEYGAMBER GÜVENİLİR BİR İNSAN MODELİ SERGİLEMİŞTİR

İslam’ın güven toplumunun inşa edilmesi için geldiğini dile getiren İl Müftüsü Çelik, “Oysa İslam, barış ve güveni, eman ve huzuru, kısacası güven toplumunu inşa için gelmiştir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz (s.a.s) de iman ile emân; mümin ile güvenilir olmak arasında sımsıkı bir bağ kurmuştur. Allah Resûlü, güvenilir olmayı, güven aşılamayı, güven içinde yaşamayı söz ve uygulamalarıyla bizlere göstermiştir. Risaletinden çok önce Muhammedü’l-Emin olarak anılan Hz. Peygamber, hayatının her döneminde güvenilir bir insan modeli sergilemiştir. Öyle ki kendisiyle amansız bir mücadeleye girişenler dahi onun dürüstlük ve güvenilirliğini kabul etmiştir.” Şeklinde konuştu.

MÜSLÜMANLAR İNSANLIĞA ÖRNEK MEDENİYETLER TAKDİM ETMİŞLERDİR

Hz. Muhammed (S.A.V)’in Mekke’de temelini attığı güven toplumunu Medine’de tesis ettiğini belirten İl Müftüsü Çelik, “Peygamberimiz, Mekke’de temelini attığı güven toplumunu, Medine’de tesis etmiştir. Birbirleriyle savaşmaktan yılmayan, gözünü kırpmadan birbirinin canına kıyanlardan oluşan güvenden yoksun bir toplumu, birbirlerinin saygınlığını kendi saygınlığı, birbirlerinin yaşama hakkını kendi yaşama hakkı gören örnek bir toplum haline getirmiştir. Yesrib’i, medeniyet merkezi olan Medine’ye; bilgi, hikmet, adalet, güven ve kardeşlik yurduna dönüştürmüştür. Peygamber Efendimizin Medine’de inşa ettiği toplum modeli, sadece Müslümanlar için değil, aynı zamanda farklı inanç mensupları için de bir huzur ve güven kaynağı olmuştur. Zira tarih boyunca Müslümanlar, sadece kendi yurtlarında barış ve sükûneti sağlamakla kalmamış, aynı zamanda yeryüzünü selam ve emân yurdu hâline getirmek üzere beldeleri, kıtaları ve denizleri aşmışlar, insanlığa örnek medeniyetler takdim etmişlerdir.” İfadelerini kullandı.

“GÜVEN TOPLUMUNU” YENİDEN TESİS EDİLMELİ

Bu yılki kutlanacak Kutlu Doğum’un insanlar arasında “Güven toplumunu” yeniden tesis edilmesine vesile olmasını dilediğini belirten İl Müftüsü Çelik, “Diyanet İşleri Başkanlığımız, öteden beri Kutlu Doğum Haftası etkinlikleriyle özelde toplumumuz genelde insanlık için ele alınması önem arz eden konuları kamuoyunun gündemine taşımayı, böylece toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olmayı görev kabul etmektedir. Bu bağlamda, yukarıda zikredilen gerekçelerle 2017 yılı Kutlu Doğum Haftası’nda “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konusu ele alınacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Ülkemiz ve bütün İslâm âleminin Kutlu Doğum’unu tebrik ediyor, bilhassa İslâm dünyasının her beldesinde akan kanların durmasını, insanlığın huzurunu tehdit eden her türlü şiddetin ortadan kalkmasını, savaşların yerini barışın, düşmanlıkların yerini dostluğun almasını, insanlar arasında “Güven toplumunu” yeniden tesis edilmesini Rabbimden niyaz ediyorum.” Diye konuştu.

65 AYRI MEKÂNDA PROGRAM DÜZENLENECEK

Gaziantep’te 65 ayrı mekânda Kutlu doğum programı düzenleneceğini dile getiren Müftü Çelik, Ayrıca her ilçede bayanlara yönelik konferanslar düzenleneceğini söyledi.

Gaziantep’te İl Müftülüğü tarafından düzenlenecek  Kutlu doğum programı şu şekilde gerçekleşecek:

19 Nisan 2017 Çarşamba Günü Saat 14.00’da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda ( Onat Kutlar) DİB Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık’ın Katılımıyla “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu konferansı gerçekleştirilecek.

65 ayrı mekânda kutlu doğum programı düzenlenecek ve merkez ve tüm ilçelerde bayanlara yönelik konferanslar düzenlenecek.

Gaziantep’te bulunan E- Tipi, H-Tipi, kadın ve Açık cezaevinde kutlu doğum programı düzenlenecek.

Gaziantep’te bulunan 25 farklı okullarda Kutlu Doğum Programları düzenlenecek.

Gaziantep Merkezindeki İmam-Hatip liselerinde Kutlu Doğum Programları icra edilecek, bu programlarda öğrencilere Başkanlığımızın yayınları ücretsiz dağıtılacak.

Kutlu doğum münasebetiyle Müftülük tarafından vatandaşlara kitap, kartelâ ve broşür dağıtılacak.

Kutlu doğum münasebetiyle çeşitli resmi kurumlar ziyaret edilecektir.

İl Müftülüğü tarafından Yeşilkent ve Asri Mezarlıkta Dua Programı ve Kabir Ziyareti gerçekleştirilecek.

Kutlu doğum münasebetiyle Bayan İl Vaizleri; Huzurevlerine, Sevgi Evlerine, Kadın Konuk Evlerine, Kadın Sığınma Evlerine ziyaretler gerçekleştirilecek.

Bilge Hatun Proje okullarına yönelik İHL kız Öğrencileri arasında 18 Nisan Salı Günü saat 10:00’da yarışma düzenlenecek.

İl Müftülüğü, Şahinbey Araştırma Ve Uygulama Hastanesi, Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi, Onkoloji Hastanesine ziyaretler gerçekleştirecek.

İl Müftülüğü tarafından Suriyeli misafirlere yönelik olarak 25 Nisan 2017’de Nizip ve İslâhiye’deki Çadır Kentlere ziyaret gerçekleştirecek.

23 Nisan 2017 Pazar Günü Ulu Camiinde Akşam Namazına müteakip Kur’an ziyafeti gerçekleştirilecek.

28-29-30 Nisan tarihlerinde Kutlu Doğum Sempozyumu yapılacaktır. (Açılış programı 28 Nisan 2017 Cuma Saat 14.00’da Gaziantep Üniversitesi Mavera Salonunda, 29-30 Nisan 2017 programı İl Müftülüğü Konferans Salonunda icra edilecektir)

BAHRİ UÇAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here