Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in tarihi mekanlarda içki içilmesini savunan talihsiz açıklamasına İlahiyatçılar, eğitimciler, kanaat önderleri ve Sivil Toplum Örgütleri tepki gösterdi.

 

ANTEP PRESS / Özel Haber – Gaziantep
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in tarihi mekanlarda içki içilmesini savunan talihsiz açıklamasına İlahiyatçılar, eğitimciler, kanaat önderleri ve Sivil Toplum Örgütleri tepki gösterdi.
ANTEP PRESS’e açıklama yapan Gaziantepli İlahiyatçılar, eğitimciler, kanaat önderleri ve STK’lar Başkanın halktan özür dileyerek bu uygulamadan vazgeçmesi gerektiğini söylediler.
İşte İlahiyatçıların, eğitimcilerin, kanaat önderlerinin ve STK’ların tepkileri:
“BAŞKAN HALKTAN ÖZÜR DİLEMELİ”
İçki İslam’a göre en büyük günahlardan biridir. Bu yüzden Dinimize göre içilmesi kadar, satılması da haram kılınmıştır. İçkinin bireysel ve toplumsal zararları herkes tarafından kabul edilmiştir. Sayın Belediye Başkanının tarihi mekânların restorasyonu konusunda gösterdiği hassasiyeti olumlu buluyorduk; ancak bu mekânların içkiyle kirletilmesini kabullenmek asla söz konusu olamaz. Sayın Başkan laik bir ülkenin Belediye Başkanı olarak kişisel olarak dini kriterleri önemsemiyor olabilir. Ama kendisine oy veren Müslüman halkın hassasiyetlerini gözetmek ve başkanlığını yaptığı şehrin kültürel değerlerini önemsemek zorundadır. Bu yüzden Sayın Başkan bu açıklamasından dolayı halkımızdan özür dilemeli ve tarihi mekânlarda içki içilmesi uygulamasından acilen vazgeçmelidir.
Mustafa Yıldız
İlahiyatçı / Yazar
“BU TÜR UYGULAMALARA ŞİDDETLE KARŞIYIZ”
Tarihi mekânların ve mabetlerin turizm ya da sanat adına içinin boşaltılıp ait oldukların değerlerden arındırılmasına ve bu tür uygulamalara duyarsız kalınmasına elbette şiddetle karşıyız. Koruması – kollaması ve en üst düzeyde duyarlılık göstermesi gereken kurumlar ve onları temsil eden şahıslar, bu gibi konularda çok daha derinlikli ve daha geniş çerçevede meseleye bakmalıdır.
Turgay Aldemir
Bülbülzade Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
“BU, TURİSTİ AŞAĞILAMAK OLUR”
İçki, bizim kültürümüzde “kötülüklerin anasıdır”. Bizim kültürümüzü tanımaya gelenler, “kötülüklerin anası”na karşı mücadele eden bir kültürün nasıl bir  şey olduğunu da tanımalıdırlar. Farklı bir dünyanın ne demek olduğunu görmeliler. Farklılığımızı fark etmeliler. Bunu yaparsak bilmedikleri bir kültürü tanımış olurlar. “Sizinle aynı kültür kodlarına sahibiz, size benziyoruz” dersek, bizi tanımaya değil, kendilerine benzettiklerini görmeye geliyorlar demektir. Bu; özgün, kişilikli, iddialı, anlamlı, vakarlı bir duruş değildir. Ayrıca, turisti buralara içki içmeye gelen, içki olmadığı zaman gelmeyecek  biri olarak görmek onu aşağılamak olmaz mı? Halbuki onu, bilmediği, farklı bir dünyayı tanımaya, anlamaya meraklı ve bundan kendince sonuçlar çıkarmaya, bilinç oluşturmaya çalışan, arayış içinde biri olarak görmek daha saygılı bir yaklaşım olur.
Mehmet Alkış
Mazlum – Der GİK Üyesi
“TOPLUMA ÖRNEK OLMASI GEREKENLER YAPTIKLARINA DİKKAT ETMELİ”
Tarihi mekanlar bir toplumun kültürünü yansıtır. Dolayısıyla kültürel değerlerine uygun kullanılmalıdır. Bir belediye başkanı herhangi bir tarihi mekanın halkının kültürel değerlerine aykırı kullanma ve kullandırma hakkına sahip değildir. Dinimizin haram kıldığı, kültürel değerlerimize aykırı, toplumun kötü gördüğü, aklıselim herkesin zararlı olduğunu kabul ettiği içkinin savunulacak bir tarafı yoktur. Üstelik bunu toplum adına yetki kullanan birisinin savunması daha büyük yanlıştır. Topluma örnek olması gerekenler yaptıkları açıklamalara ve uygulamalara dikkat etmek zorundadır. Başkanın bu uygulamadan vazgeçeceğine inanıyorum.
Abdurrahman Kılıç
İlahiyatçı
“BU KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Öncelikle sizleri bu hassasiyetinizden dolayı kutluyoruz. Bizler Müslümanız, halkımız Müslüman, şehrimiz Müslüman, mekânlarımız da Müslüman olmalı ve de kalmalıdır. İnançlarımız gereği içkiye dair her şeyi haram kabul ederiz. Hiç bir gerekçe mekânlarımızın inançlarımıza ters düşecek biçimde kullanılmasını gerektirmez. Eğer böyle bir şey varsa, buna fırsat verenlerin toplumunun değerleriyle barışık olmadığını, daha da öte onlara karşı son derece saygısızlık yapıyor demektir. Biz Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) mensubu öğretmenler olarak, şehrimizin kültürel dokusunun kurtarılmasını ne kadar doğru bulsak da; tarihi mekânlarımızın manasına ve ruhuna uygun kullanılmamasını ve hatta “içki servisi olmazsa turist gelmez“ mantığını şiddetle kınıyoruz. Bu konunun takipçisi olacağımızı ve sivil gücümüzü sonuna kadar kullanacağımızı belirtmek istiyorum.
Ramazan Tahiroğlu
Eğitimci / ÖĞ-DER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) Gaziantep Şube Başkanı
“BU UYGULAMALAR FAYDADAN ZİYADE ZARAR GETİRİR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzel bey’in  2004 yılında başlattığınız sokakta yaşayan ve sokakta çalışan çocukların rehabilitasyonu için yürüttüğü çalışmaları başarılı buluyoruz. Gaziantep’te bir zamanlar her köşe başında görmeye alışık olduğumuz bu çocukları topluma kazandırmak için gösterdiği çabalara teşekkür ediyoruz. Ancak Başkanın şimdi kalkıp içki içilmesini savunması, bu yaptıklarıyla tezat oluşturmaktadır. Sayın Başkan şunu bilsin ki, günahlar, fert, aile ve toplumlar için felaketlerin en büyüğüdür. Rızkların daralması, fakirliğin yayılması, ahlaksızlığın çoğalması ve bereketin kaldırılması günahların fert ve topluma kötü etkileridir. Allah Teâlâ şöyle buyurur: “İnsanların elleriyle kazandıkları (günahları) yüzünden karada ve denizde fesat çıktı. Allah da belki dönerler diye yaptıklarının bir kısmını onlara tattırır.”   Sayın Başkan turistleri çekmek için  “İçki olmazsa turist Gelmez”  diyor. Sayın Başkana Peygamberimizin şu hadisini hatırlatmak istiyorum. Hz. Peygamberde şöyle buyurur: Şüphesiz kul, işlediği günah nedeniyle rızıktan mahrum edilir.”   Günah işlenmeyen yerde  huzur mutluluk  ve bereket vardır içkinin olduğu yerde her türlü hastalık ve rızkın daralması vardır.Müslüman halkın tarihi çarşılarını, mekânlarını, cadde ve sokaklarını içki  ve çirkinliklerle doldurmaya hiçbir yöneticinin hakkı yoktur Sayın Başkan!  Bu yaptığınızın, size oy veren bu halkın değerleriyle de, siyaset yaptığınız partinin değerleriyle de bir ilgisi yoktur.  Turizm adına milletin taleplerine yüz çevirerek bu tür uygulamaların yapılması faydadan çok zarar getirir. Başkanı, Gaziantep halkına yaraşır projeler gerçekleştirmeye çağırıyoruz.
Abudurrahim Çelik
Özerk Diyanet Evkaf Sendikası Genel Sekreteri

www.anteppress.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here