Başarısız darbe girişimi sonrası yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Temmuz ayında Karayolları Genel Müdürlüğü’nden emekli olan Sezai Erdoğan (52), oğlu Halil İbrahim Erdoğan (29) ve gelini Gonca Erdoğan (29) gözaltına alındı. Sorgulamalarının ardından mahkemeye çıkarılan Gonca ve Halil İbrahim Erdoğan tutuklanırken, Sezai Erdoğan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Sanıklar hakkında 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘;Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’;, ‘;Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’; ve ‘;Silahlı terör örgütü FETÖ üyeliği’; suçlamalarıyla ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. bugün başlayan duruşmaya tutuklu sanıklar Gonca ve eşi Halil İbrahim Erdoğan ile tutuksuz sanık Sezai Erdoğan ve avukatları katıldı.
Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, örgüt üyesi oldukları bildirilen Gonca Erdoğan’ın ‘;Lale Gül’;, Halil İbrahim Erdoğan’ın ise ‘;Yavuz Tekin’; kod adlarını kullandıkları bildirilerek, sanıkların 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Gaziantep gezisine katıldıkları ve buradaki bir otelde FETÖ üyeleriyle bir araya gelerek darbe ile ilgili planları yaptıkları kaydedildi.
Tutuklu sanık Gonca Erdoğan, mahkemede verdiği ifadesinde örgütte görev aldığı iddialarını kabul etmeyerek, “Ben abla değilim, üniversite hayatım boyunca da hiç bu örgütün yurtlarında kalmadım. FETÖ ile herhangi bir bağımız yok. Hamileyim ve düşük tehlikem var, bu yüzden tedavi oluyordum zaten. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılmak istiyorum” dedi.
Evinde yapılan aramada ele geçirilen örgütsel dokümanlar ve ‘;Lale’; kod adını kullandığı iddialarına ilişkin de Gonca Erdoğan, bu Kitap ve dergileri kendisini geliştirmek için aldığını, ‘;Lale’; adının ise göbek adı olduğunu öne sürdü.
Gonca Erdoğan’;ın eşi tutuklu sanık Halil İbrahim Erdoğan ise, cezaevinde hazırladığı 4 sayfalık savunmasını sözlü ve yazılı şekilde mahkemeye sundu. Erdoğan, savcının hazırladığı iddianamede kendisine ve ailesine yöneltilen suçlamaları gördüğünde sanki başka kişilerden bahsedildiğini zannettiğini söyledi:
Tutuksuz yargılanan Sezai Erdoğan ise, suçlamaları kabul etmeyerek, “Darbeyle yakından uzaktan ilgim yok. Bizi FETÖ’cü diye ihbar etmişler. 30 yıldır Erzurum’;da çalışıyorum 6 ay önce Bursa’;ya tayin oldum, emekli oldum 2 katlı ev aldım” dedi.
Mahkeme heyeti, hamile olduğu ve düşük riski bulunduğunu belgeleyen Gonca Erdoğan’;ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına, kendisine yurt dışı çıkış yasağı getirilmesine, Halil İbrahim Erdoğan’;ın tutukluluk halinin ve Sezai Erdoğan’;ın adli kontrol tedbirinin devamlarına karar vererek, eksik evrakın tamamlanması için duruşmayı erteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here