Memur-Sen konfederasyonuna bağlı, Enerji Bir-Sen GAP Şube Teşkilat Başkanı Ali Yücel, vatandaşların karşılaştıkları sorunlar ve haksızlıklar karşısındaki duyarsızlıklarından yakındı. Yücel konuyla ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında ;

Toplum olarak öyle bir hale geldik ki ; haklı olduğumuzu ve haksızlığa uğradığımızı bildiğimiz konularda ne hakkımızı arıyoruz nede yapılan haksızlığa ve yanlışlara ses çıkarabiliyoruz.

Gaziantep şehrimizde otopark sıkıntısı olmasına rağmen, az alanda çok araç barındırma imkanına sahip otoparklar yapmak yerine , Karagöz ,Korutürk,Ordu, tüfekçi Yusuf Caddesi gibi işlek caddelerin 1 şeridini parkomat şirketlerine tahsıs edilmesine ses çıkaran var mı ?

Yücel ;Parkomat şirketlerinin, umuma ait caddelerden haksız bir şekilde para kazanmalarına imkan tanınması yerine neden bu şirketlere “ akıllı otoparklar yapın, hem trafik rahatlasın,hem caddelerimizde görüntü kirliliğine son verilsin ” demek yerine bu Deli Dumrul düzeninin devam etmesine göz yumanlara veya bu sorunu çözmek için yeni modern akıllı otoparklar yapmaya bir türlü yanaşmayan yetkililere ses çıkaran var mı ?

Alışveriş yaptığınız bir markette aldığınız bir ürünün raf fiyatı ile kasadaki fiyatı farklı olduğu zaman genelde kasiyerlerin “efendim arkadaşlar etiketleri değiştirmeyi unutmuş ” şeklindeki klasikleşmiş cevapları ile karşılaşan bir çok vatandaşımız, böyle bir durumda müşteri lehine olan fiyatın geçerli olduğunu bilmediğinden hakkını aramamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri , okullarda kesinlikle para toplanmayacak diye açıklama yapmasına rağmen, Gaziantep’te hemen hemen tüm okullarda temizlik-güvenlik parası adı altında her dönem için her öğrenciden 10 TL ile 50 TL arasında para toplanmaktadır. Ben bu parayı vermiyorum diyen var mı? Yok. Milli eğitim okulların temizlik ve güvenlik ihtiyacını karşılamaktan aciz mi ? diye soran var mı ? Yok. Bu konuda sendikalar ve STK’lar da vatandaşlar gibi neden sessiz kalmakta merak eden var mı ?

Yine her eğitim öğretim yılı başında yetkililer tarafından öğrenci servisleri ile ilgili kurallar hatırlatılarak ; öğrenci servislerinin ayakta öğrenci taşımalarının yasak olduğu, her serviste şoför dışında bir görevlinin bulundurulmasının zorunlu olduğu  basın yoluyla kamuoyuna ilan edilmesine rağmen birçok öğrenci servisi ayakta yolcu taşımakta ve bir çoğunda da 2. görevli bulundurulmamaktadır. Bunların denetimleri sağlıklı bir şekilde yapılıyor mu ? Hayır. Bu hususta hak arayan hesap soran vatandaşımız var mı ?

Yine birçok vatandaşımız 2.el bir araç satın aldığı zaman kendisine emniyetin ilgili birimleri tarafından hazırlanarak verilen araç ruhsatında yapılan ancak sonraki bir tarihte farkına varılan bir hatayı düzelttirmek için emniyete başvurduğu zaman, ruhsattaki hatayı emniyetin ilgili birimi yapmış olmasına rağmen, bu durumda yeni bir ruhsat düzenlenerek parası da vatandaştan tahsil edilmektedir.Bu durumu yaşayan birçok vatandaşta haklı olduğu halde hakkını aramamaktadır.

Yücel, Gaziantep ilimizin en büyük sorunlarında birisi de trafik sorunu olmasına rağmen , şehrin en işlek bazı caddelerinde, örneğin Zeytinli mahallesinde Şehitkamil devlet hastanesinin önünden geçen ana cadde üzerinde hem de servis saatlerinin en yoğun olduğu saatlerde belediyelere ait çöp kamyonlarının çöp toplamak suretiyle zaten felç olan trafiği alt üst etmesine bir çok vatandaşımız şahit olmasına rağmen ilgili kurumlara bu konuda şikayette bulunan pek nadirdir.

Gaziantep’e bir bakan geldiği zaman , bakanın veya bakanların geçiş güzergahlarında bulunan caddeler dakikalarca trafiğe kapatılarak o anda trafikte seyir halinde bulunan vatandaşlar mağdur olmalarına rağmen hiçbir ses yok. “ Ben asilim kardeşim, geçiş öncelik hakkı asilindir vekil olan beklesin ” diyebilen var mı  ?

Gaziantep Zeugma müzesi ile Karşıyaka kavşağı arasındaki ipek yolu bölümündeki her iki şeritte de 2-3 noktada yıllardan beri bulunan bozuk noktaların hala düzenlenmemesini kendisine dert edinen var mı ? Bu yoldan devlet erkanımız hiç mi haberdar olmamışlardır bugüne kadar yada bu yoldan hiç mi geçmemişlerdir.

Yücel, Yurdumuzun en büyük illerinden birisi olan Gaziantep’te 21.Yüzyılda karşımıza çıkan ve saatlerce süren elektrik kesintilerini sorgulayan var mı ? Yanı başımızda ki Şanlıurfa’da 20’den fazla trafo merkezi mevcut iken ve halihazırda yeni trafo merkezleri yapılmakta iken son 20 yıldır sanayi şehri olan Gaziantep’e kaç trafo merkezinin yapıldığını veya yapılmadığını , Gaziantep’te toplam kaç trafo merkezinin bulunduğunu bilen yada sorgulayan var mı ?

Çevre temizlik vergisini takır takır ödemesine rağmen özelliklede kış aylarındaki çevre kirliliğinden teneffüs etmek zorunda bırakıldığı hava kirliliğinden yakınan var mı ?

Belediyelerin reklam için harcadıklara trilyonlara ses çıkaran “ kardeşim bir hizmet yapmışsanız zaten halk görecek ve takdir edecektir.Bunların reklamı için halkın parasından ödenen milyarlarca lira ile reklamcıları ihya etmek yerine bu paralar başka hizmetlere harcanamaz mı ? diye soran yada belediyelerin 1 yılda reklam için ne kadar paralar ödediğini merak eden var mı ?

Gaziantep Şehitkamil ilçesi Merveşehir mahallesi merinos karşısındaki Abdullah Dalar Hoca camiinin önünde, Aralık 2013’te yapılan kavşak düzenlemesi sırasında sökülen bir beton elektrik direği tam 1 yıldır o tarihte bırakılmış olduğu kaldırımın üzerinde durmaktadır. Bunu bugüne kadar en az 100.000 kişi görmesine rağmen bu direk hala orada durmaktadır.

En vahim olanı ise bazı kendini bilmezlerin,  bir çok kişinin bulunduğu veya geçmekte olduğu sokak ortasında haşa Allah’a , dine , kitaba küfretmelerini duyan bir çok kişinin kulak tıkayıp hiçbir şey olmamış gibi davranması veya oradan uzaklaşmasıdır.

Yücel, Üstlenmiş olduğumuz sorumlu sendikacılığımız nedeniyle Enerji Bir-Sen olarak ; Vatandaşlarımızın ve yetkililerimiz yukarıda saymış olduğumuz hususlarda gerekli hassasiyetleri göstereceklerini ümit ederek yapmış olduğumuz açıklamamızda , Halkımızın hak arama ve hesap sormadan yoksun olduğuyla ilgili örnekleri çoğaltabiliriz.Ancak belki de bizi kurtuluşa götürecek olan inancımızın uyarılarını bir kez daha kamuoyuyla paylaşmayı daha elzem görmekteyiz.

Zulme rıza göstermek te zulümdür. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.

Bize düşen ; bir yanlış, bir hata gördüğümüz zaman ,

Gücümüz yetiyorsa onu elimizle düzeltmek ,

Gücümüz yetmiyorsa dilimizle düzeltmek,

Buna da gücümüz yetmiyorsa kalbimizle buğz etmektir.

Ki bu üçüncüsü imanın en zayıf noktasıdır.

1 YORUM

  1. Ali Yücel beyin söyledikleri kangren olmuş sorunlarımız Gaziantep’in trafik sorunu zaten çok büyük bir de çöp kamyonları trafiği keşmekeşe çeviriyor.başkanın çözüm önerisine Katılıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here