Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından yürütülmekte olan “Makine Halıcılığında Mesleki Eğitime İlk Adım Projesi” kapanış toplantısı yapıldı.

GAÜN’den yapılan açıklamaya göre, kapanış toplantısı Gaziantep’teki meslek lisesi temsilcileri, makine halıcılığı sektöründe firma temsilcileri, üniversite ve İŞKUR temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.
Geniş bir katılımın gerçekleştiği konferansta, proje koordinatörü Öğretim Görevlisi Yahya Ağır projenin sunumunu yaptı.
Projenin, Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Operasyonu (IQVET) kapsamında finanse edildiğini belirten Ağır, projenin isminden de anlaşıldığı üzere bu alanda yapılan ilk çalışma olduğunu dile getirdi.

ilk-adim-projesi-sona-erdi
Ağır, proje kapsamında, makine halıcılığı sektöründeki mesleklerin tanımlandığı ve 6 meslek dalına ait sertifika programının hazırlandığını bildirdi. Projede, 20 modül içeriği ve 30 işleme ait animasyonlarla desteklenmiş videoların hazırlandığını belirten Ağır, projeyle ilgili “Makine Halıcılığında Apre-Konfeksiyon” isimli bir kitap hazırlanıldığını aktardı.
Konferansta katılanlardan halı firması yetkilisi Hakan Vardal, makine halıcılığı sektörünün insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasında mesleki eğitimin rolünü vurgulayarak, alan yönelik bir müfredatın bulunmayışının önemli bir eksiklik olduğunu vurguladı.
Vardal, kurumlarının, 2007 yılında eğitim ve müfredat geliştirmesini teşvik amaçlı olarak Türkiye’den yaklaşık 20 akademisyeni Belçika’nın Gent Üniversitesine ve Van de Wiele halı makineleri fabrikasına götürdüklerini, fakat bekledikleri sonuca ulaşamadıklarını kaydetti.
Halı firması yetkililerinden Kayhan Polat ise makine halıcılığı sektöründe yatırımlarının devam edeceğini ve dolayısıyla kalifiye eleman ihtiyacının artarak sürmesini beklediklerini ifade etti.
Polat, proje kapsamında hazırlanan kitap ve eğitim materyallerinin sektör ihtiyaç duyduğu elemanların yetiştirilmesi doğrultusunda önemli bir adım olduğunu vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here