Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan, “Hedefimiz tüm ülkelere Türk halısı satmak.” dedi.

Kaplan, Türkiye’nin halı üretiminde lider şehri olan Gaziantep’ten GAHİB aracılığıyla geçen yıl 1 milyar 286 milyon 537 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi. Kaplan, “171 ülkeye ihracat yapıyoruz. Almanya, Suudi Arabistan, İran, Irak, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İsrail, Mozambik, Namibya, Benin, Burkina Faso, Kongo, Guyana Jamaika, Peru, Uruguay, Tanzanya, Zambiya, Peru ihracat yaptığımız bazı yerler. Hedefimiz tüm ülkelere Türk halısı satmak.” dedi.

YILA İYİ BAŞLADIK

Türkiye’den, bu yılın ilk ayında da 146 milyon 76 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını ifade eden Kaplan, bu rakamın 95 milyon 985 bin dolarlık kısmının GAHİB üyelerince gerçekleştirildiğini bildirdi.  Kaplan, bölgenin yıla iyi başladığını, bunu yıl geneline yaymak için çalışacaklarını söyledi.

MAKİNE HALISI ÖN PLANDA

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin halı ihracatında makine halısının ön planda olduğunu dile getiren Kaplan, bu yılın ocak ayında 90 milyon 538 bin dolarlık makine halısı ihracatı yaptıklarını ifade etti. Kaplan, “Tufte halı ihracatı 4 milyon 844 bin dolarla ikinci, el halıları 277 bin dolarla üçüncü ve 237 bin dolarlık ihracat yapılan kilim de halı ihracatında dördüncü sırada yer aldı. Bu ürünlerin ihracatını daha da artırmak için sektörel fuarları kaçırmıyoruz.” diye konuştu.

İHRACAT RAKAMLARI

Ocakta GAHİB üyelerince 95 milyon 895 bin dolarlık halı ihracatı yapıldığını yineleyen Kaplan, kendilerinin ardından ikinci sırayı İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin aldığını, bu birliğin de 37 milyon 268 bin dolarlık halı ihracatı yaptığını bildirdi.

 

AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here