kurtulus-kosusu-7986309_x_300

Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 94. yıl dönümü kutlamaları kapsamında 55 ilden kente gelen 25 bin kişi Halk Koşusu’na katıldı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Gaziantep’in kurtuluşunun 94. yıl dönümü anısına düzenlenen halk koşusuna, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer ve Mehmet Erdoğan, AK Parti Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Nejat Koçer, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Murat Soysal’ın yanı sıra 55 ilden binlerce kişi katıldı.
Halk koşusundan önce konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 94 yıl önce, ataların Gazianteplilere büyük bir miras bıraktığını ifade ederek, “Biz 100. yılımıza gidiyoruz. Dünyanın en büyük ekonomisi olmaya gidiyoruz. Cumhuriyetin 100. yılında bu şehrimiz şehirler içerisinde en güzeli olacaktır” dedi.
Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ise Gaziantep’in kurtuluşunun 94. yıl dönümü anısına bir araya geldiklerini belirterek, o günkü heyecanlarını unutmadıklarını söyledi. Vali Yerlikaya, “6 bin 317 şehidimizi, hayırla, minnetle, şükranla andığımızı, bütün acılarımızı unutmadığımızı hissetmek için bu koşuyu düzenlendik” şeklinde konuştu.
Farklı yaş kategorilerinde düzenlenen yarışta 10 kilometre koşan bayanların bir kısmı, yarışın bitiş noktasında baygınlık geçirdi. Baygınlık geçiren bayan koşuculara, görevliler yardımcı oldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önünde binlerce vatandaşın katılımıyla başlayan Halk Koşusu, Gaziantep Kalesi’nin çevresinden devam ederek Gazi Muhtar Paşa Bulvarı üzerinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önünde son buldu.

“72 YAŞINDA YARIŞA DAMGA VURDU”
Koşuya 65 ve üzeri kategorisinde Osmaniye’den katılan, aynı zamanda halk koşusunun en yaşlı yarışmacısı olan Ali Göngür damgasını vurdu. Halk koşusunun en yaşlı üyeleri sıralamasında, Adana’dan Şanver Halisoğlu 1. sırayı alırken, Kahramanmaraş’tan Mehmet Abdulkadir Kortun 2., Osmaniye’den 72 yaşındaki Ali Göngür ise 3. oldu.
Gaziantep Halk Koşusu’na dünyada ve Türkiye’de koşu alanında dereceye giren atletler de katıldı. Halk Koşusu’nun ardından, dereceye giren katılımcılara, Gaziantep protokolü tarafından madalya ve kupa takdim edildi.

(İHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here