Nedensiz bir özgürlük için, nedensiz bir “Evet”.

Anayasa değişikliği ile ilgili maddeler Cumhurbaşkanlığına sunuldu. Halkoylamasının artık da günü de netleşmiş durumda.
Halkoylamasını çok anlamlı bulanlardanım, halk oylamasınına çok gerektiği kadar anlam yükleyenlerdenim bunu baştan söyleyeyim.
“Evet” ve “Hayır”cılara bakıldığında; “Evet”çiler halk kendi geleceği ile ilgili kararı kendi versin diyor, “Hayır”cılar ise; halk cahildir, halk ne yaptığını bilmez diyor. Seçkin ve elit insanlar ancak ne yaptığını bilir inancındalar. Halkın seçiminden neden korkulur, bunu anlamak çok da zor değil sanırım. Seçkinliklerinden kaynaklanan durumla elde ettikleri koltuğu ve de konumu muhafaza etme endişesi. Hiç kusura bakmasınlar, halk kendi kararını kendisi verecek. “Hayır”cıların sesinin çıktığı kadar “Evet”çilerin de sesinin çıkması o kesimi rahatsız edecek elbette. Ama “Evet”çilerin sesi daha gür olmalı. “Hayır”cılara bakıyorsunuz, kendilerini ifade etmelerinde sakınca görmüyorlar ama “Evet” diyen birini gördüklerinde o iki yüzlülükleri ortaya çıkıyor. İnanın bu “Hayır”cılar iki yüzlüdür. Bunların demokrasi felan umurlarında değil.
Bu ülkenin bir ferdi olarak, “Hayır”cılar kadar net “Evet” diyorum, hatta onlardan daha net diyorum bu “Evet”i. Ha şunu da söyleyeyim, “şunun için evet, bunun için evet demiyorum.”demiyorum.
Hiç bir nedensiz “Evet” diyorum. Bu demek değil ki “Evet” demek için gerekçe yok. Tabi ki bir çok gerekçem de var.
Halkımı seviyorum, ülkemi seviyorum ve insanlarımızın seçimine de gönülden kanaat ediyorum, onun için “Evet” diyorum.
Bu referandumu iyi anlatmak lazım. Bu işi parti meselesinden öte, bir toplumsal mutabakat meselesi. Yani dün, yüzde doksan dokuzu yok sayanlar şimdi yine onların verdiği oyunu değersiz ve kıymetsiz olduğunu söylüyorlar. “Halk cahil, halk ne yaptığını bilmez diyorlar.” Bunlar gerçekten akli melekelerini yitirmiş insanlar. “Demokrasi”yi dillerine pelesenk yapanların bu şekilde konuşması gerçekten içler acısı, zavallılık durumu.
Ey “Hayır”cılar!
İstemesenizde bu ülkenin evlatları kendi geleceği için seçimini yapacaklar. Bu seçime de herkes razı olacak. Bunun daha ötesi yok inanın.
Sevgili dostlar, güzel ülkemin güzel insanları,
“Evet” sesimiz gür çıkması dileğiyle…
*********
Diğer bir konu, yüreğimi kanatan bir konu….
Kültür Bakanımız Sayın Nabi Avcı’nın İsrail ziyareti.
O ziyaret sırasında Filistin bombalanıyordu.
Sayın Bakanım Sayın Hocam kalbimi kanattınız,
beni ve benim gibi bir çok insanımızı üzdünüz.
Üzdünüz…
Kahrettiniz bizi…
Hele bir de basın toplantısında katil İsrail’in bakanını sırıtması beni daha da çok eritti bitirdi. Ona söyleyeceğiniz hiç bir söz yok muydu?
Bombaların gölgesinde turizm konuşulmaz Sayın Bakanım.
Bombaların altında başka birşeylerin hesabı yapılmaz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here