“Harflerin Sırrı” sergisi Gaziantep'te açıldı “Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Demet- Cengiz Çetindoğan’ın, 1997 yılından bu yana sevgi ve aşk ile bir araya getirdikleri hat koleksiyonlarından özel bir seçki, “Harflerin Sırrı” isimli sergi açıldı. “

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanat Merkezi’ndeki serginin açılışında, Kutlu Doğum Haftası’nda olunduğunu hatırlatarak, İslam’ın sevgi ve barış olduğunu söyledi.

Hüsn-ü Hat’ın yazılma sebebini anlatan Şahin, şöyle konuştu:

“İslam Hüsn-ü Hat ile bir sanat olduğunu da göstermiştir. İnsanoğlu insanlık tarihi kadar eski bir geçmişte anlatmayı ve aktarmayı çok önemsemiş ve yazıyla beraber bu çok daha güçlü hale dönüşmüş yazının bulunmasıyla. Özellikle Kuran’ı Kerim Mısır’da okunmuş, İstanbul’da yazılmıştır. İstanbul’da yazıldığının en büyük göstergesi bu eserler. Özellikle Osmanlı döneminde yükselme döneminde padişahların sanata, Hüsn-ü Hat’a ne kadar kıymet verdiklerini gösteren çok güzel eserler içeride.”

Demet Sabancı Çetindoğan ve eşi Cengiz Çetindoğan’a eserlerden dolayı teşekkür eden Şahin, eserlerin, özel koleksiyonlarla çok güzel eserlerin toparlanabileceğinin bir göstergesi oldunu kaydetti.

Demet Sabancı Çetindoğan da Harflarin Sırrı sergisini ilk defa Anadolu’ya taşıdıklarını belirterek, ilk durağın Gaziantep olduğunu aktardı.

Hüsn-ü Hat sergisinde 15.yüzyıldan birçok önemli hattatların Hafız Osman gibi değerli hattatların eserlerinin mevcut olduğunu bildiren Çetindoğan, “Gerçekten bunlar bizim kültürümüz, geçmişimiz. Bunları anlamak, öğrenmek çok önemli. Gelecek nesillerin bunları öğrenmesi için işte bu sergiler çok anlamlı.” dedi.

Konuşmaların ardından Şahin ve beraberindekiler serginin açılışını yaparak, sergi alanını gezdi. Eserleri tek tek inceleyen Şahin, eserler hakkında da bilgi aldı.

Vali Ali Yerlikaya, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Abdulkadir Yüksel ve çok sayıda vatandaşın katıldığı sergi, 9 Mayıs 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecektir.

-SERGİ

Osmanlı Hat Sanatı’nın, 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan döneminden, 40’a yakın nadir ve seçkin eseri içeren sergide, levhalar, kıt’alar, hilyeler, tuğralar, ferman ve beratlar yer almaktadır. 20 yıllık bir emekle meydana getirilen bu müstesna koleksiyon, ilk kez Gaziantepli sanatseverlerle buluştu.

Sergide, Şeyh Hamdullah, Derviş Ali, Hâfız Osman, Mehmet Esat Yesari, Kazasker Mustafa İzzet, Mehmed Şefik Bey, Eğrikapılı, Mehmed Rasim, Mahmud Celaleddin, Muhsinzade Abdullah, Yahya Hilmi, Haci Arif Efendi, Sami Efendi, Mehmed Hulusi Efendi, Mehmed Emin Yazıcı, Kamil Akdik, İsmail Hakkı Altunbezer, Macid Ayral, Halim Özyazıcı, Hamit Aytaç, Necmeddin Okyay gibi Türk Hat Sanatı’na yön vermiş pek çok hattatın itina ile yazdığı nadir eserlerin yanı sıra, belgesel niteliği olan tuğralı ferman ve beratlar ile Sultan III. Selim imzalı bir tuğra da sergide yer almaktadır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here