Şahinbey Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Güzel, CHP Milletvekili Mehmet Şeker’in 40 milyonluk vurgun açıklamasının ardından çok sert konuştu.

hasan-guzel-den-40-milyon-aciklamasi-1404130941

Kooperatifin toplam dağıttığı kredi miktarının 57 milyon Tl olduğunu ve bu paranın 40 milyonunun kaybolması durumunda çalışmanın imkansız olduğunu açıklayan Şahinbey Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Güzel şöyle konuştu:

“İki yıl boyunca devam eden ve Sanayi Bakanlığı ile Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma açtığı bazı dosyalar var. Bunlar şikayet konusu oldu. Sebebi ise kooperatif eski müdürünün turizm şirketine ortak olan birkaç kişinin turizm şirketi iflas edince çektikleri krediyi ödememekte direnmelerinden kaynaklanıyor.

USULSÜZ KREDİ İDDİASI

Kooperatif Müdürü ortağı olduğu turizm ve taşıma şirketindeki sıkıntılar ve ödenemeyen kredilerden dolayı kooperatifteki görevinden men edildi ve tazminatıda ödenmedi. Ortak ettiği çoğunluğu servis işletmecisi bazı kişiler ise şirketin iflasının ardından ilgili kurumlara şikayette bulunarak kredilerin usulsüz çekildiğini öne sürdüler.

MÜFETTİŞLER GELDİ

Ankara’dan HALKBANK Genel Müdürlüğü, Sanayi Bakanlığı ve Kooperatiflerin üst kuruluşu olan TESKOMB’dan müfettişler geldi. 6 ay süren inceleme ve şikayetlerin ardından kooperatifimizin kredi verme işlemi durduruldu ve Cumhuriyet Savcılığı tarafından şikayetler incelemeye alındı.

HİÇBİR EVRAK SAHTE DEĞİL

Çalışamaz durumdaki kooperatifimizde iç inceleme yaparak şikayeti olan dosya sahiplerinin imza sürküleri, kefil olarak gösterdikleri teminatlar, özlük evrakları ve HALKBANK’tan aldıkları paralara ilişkin dekontlardaki imzalar karşılaştırıldı. Sonuçta evrakların hiçbirinde eksik olmadığı ve usulsüz kredi vermediğimiz ortaya çıkınca TESKOMB ve HALKBANK Genel Müdürlüğü kooperatifin tekrar çalışmasına izin verdi. Olayda ihmali görülen kooperatif müdürü işten çıkarıldı ve sözde mağdur olduğunu söyleyen kişilerden devletin parasını tahsil için çalışmaya başladık.

SİYASİ RANT BEKLEDİLER

2 yıldır devam eden bu süreçte problemli dosyaların yaklaşık % 90’ını çözdük ve ödemelerin yapılmasını sağladık. Savcılık ve müfettiş sürecinden faydalanmak isteyen kişiler olayı siyasi boyuta taşımak istediler.

VEKİLİMİZİN İDDİALARI

CHP Gaziantep Milletvekilimiz Sayın Mehmet Şeker yanlış yönlendirmelerle, usulsüz kredi, bakanlığın yaptığı işlemler, denetim olup olmadığı ve şahsımın çıkar elde ettiğine yönelik TBMM’ye soru önergesi vermiştir. Bunun üzerine ben açıklama ihtiyacı duydum.

BİZE SORSA AÇIKLARDIK

Sayın Milletvekilimizin bu konuda bize soru yöneltmesi durumunda hepsine evraklarla ve belgelerle cevap verebilirdik. Ancak, Sayın Vekilimiz herhalde binlerce üyesi olan kooperatifimiz üzerinden siyasi bir sıçrama yapacağını düşünerek aslı olmayan söylemlerle basın ve kamuoyuna açıklama yapma ihtiyacı duymuştur. Çünkü bu olay gizlenmesi ve saklanması mümkün olmayan kamuoyunun iki yıldır bildiği yargı ve ilgili Bakanlıkların soruşturma açtığı bir olay.

İKİ YIL HABERİ OLMADI MI?

Bunun yanı sıra CHP Gaziantep Milletvekilimiz Sayın Mehmet Şeker’in iki yıldır devam eden iki yıldır Yargı sürecinde olan bir olayla ilgili kendi seçim bölgesi Gaziantep’ten bu kadar geç haberi olmasını yadırgadığım gibi, rakamların yanlış, kişilerin suçlanır halde gözükmesi ve Bakanlık ile müfettişlerin hiçbir işlem yapmamış olduğu imajını sergilemek istemesi Gaziantep’ten ne kadar haberdar olduklarının da göstergesidir.

KÜÇÜK DÜŞÜRMEK İSTEDİLER

Makamların kişilere baki olmadığını hatırlatırken, kurumlarda bazı kişilerin yaptıkları yanlışların Başkan ve yönetimlere mal edilmesini doğru bulmazken, ekibimde sıkıntıya yol açanların kim olursa olsun adli idari soruşturmadan sonra cezalarını çekmelerinin doğru olacağını düşünüyorum. Yargısız infazlarla insanları toplum önünde küçük düşürmenin de suç olduğunu kimse unutmamalı.

KİMSE YARGININ ÜSTÜ DEĞİL

Üzüntümü dile getirirken, Türkiye Cumhuriyeti’nde yargının üzerinde hiçbir kişi veya kurumun insanlara suç isnat etme yetkisi olmadığını her kesime hatırlatır, kooperatifimizin Türkiye birincisi olduğu dönemlerde yaptığı olumlu çalışmalara yılmadan usanmadan yine devam edeceğimiz sözünü vermek isterim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here