Nur suresi

19. Müminler arasında çirkin söylentilerin yayılmasından hoşlananları bu dünyada da, ahirette de can yakıcı bir azap beklemektedir. Çünkü Allah her şeyi bilir, ama siz bilmezsiniz.

20. Düşünsenize bir! Ya Allah’ın üzerinizdeki lütuf ve rahmeti olmasaydı; ya Allah kullarına karşı şefkatli ve merhametli olmasaydı haliniz nice olurdu!..

21. Ey iman edenler! Şeytanın ardına düşmeyin. Kim Şeytanın ardına düşerse, şunu bilsin ki, Şeytan onu sadece çirkin ve ahlaksız şeyler yapmaya teşvik eder. Allah’ın size olan lütfu ve rahmeti olmasaydı, sizden hiç kimse asla temiz kalmayı sürdüremezdi. Ancak Allah dilediğini günahlardan arındırır, tertemiz kılar. Unutmayın ki Allah her şeyi iştir, her şeyi bilir.

22. Sizden hali vakti yerinde olanlar akrabalara, yoksullara ve Allah yolunda hicret edenlere yardım etmekte tereddüt etmesinler. Bağışlayıcı ve hoşgörülü davransınlar. Allah’ın sizi bağışlamasını istemez misiniz? Allah kullarına karşı çok bağışlayıcı çok merhametlidir.

 

Haşr suresi

10. Onlardan sonra gelenler ise, “Rabbimiz!” derler, “Bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla; iman edenlere karşı içimizde kin tutturma! Rabbimiz, Sen şefkat sahibisin, rahmet kaynağısın!”

Huccurat  suresi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here