Yılda bir sefer bütün İslam aleminin birlikte eşlik ettiği ve dualarla birlikte yaşanan en güzel ve en anlamlı günlerden biri kesinlikle kurban bayramıdır. Tabi bu konu ile ilgili olarakta Muhammed Mustafa (s.A.V )’nin de insanlar iç.in faideli olacak söylevleri vardır. Kurban bayramında herkesin kurban kesmesi gerektiği konusunda mutlak suretle uyarmıştır. Kesilecek olan kurbanın güzel muameleyle karşılanması gerektiği de Muhammed Mustafa (s.A.V ) tarafından bizlere bildirilmiştir. Değerli din kardeşlerim kurban bayramına nihayet giriyoruz. Bu günün en büyük önemi kan akıtıp etini sadece kendimiz yemek olarak algılamak çok kötü bir niyettir. Bu nedenle Allah’a ne kan neden kurbanın eti ulaşır. Ulaşacak tek bir şey var ise oda salih ve samimi olan niyetinizdir.Bu nedenle kurban kesilmeden önce faziletleri hakkında bilgiye sahip olmanız bir Müslüman’ın nasıl kurban kesmesi gerektiğini de bilmesi gerekmektedir.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) büyük, boynuzlu çok güzel iki koç istedi, birsini yere yatırıp besmele çekip, tekbir getirerek “Allah’ım! Bu Muhammed ve Ehl-i Beytimdendir” deyip kesti, sonra ikincisini isteyip ayni şekilde keserken “Allah’ım! Bu da Muhammed ve

ümmetindendir” dedi.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki:

• Allah katında günlerin en muazzamı kurban bayram günüdür.

• Kurban kesiniz ve bizzat ona iyi muamele ediniz. Çünkü bir kimse kurbanını alır, onunla kıbleye dönerse, kıyamet gününde o kurbanın kanı ve tüyü onu koruyan iki kale olur. Muhakkak surette kurbanın kanıl Hz. Allah’ın muhafazasında toprağa düşer. Azıcık bir infakta bulununuz, çok mükâfata nail olursunuz.

 

• Kim kurban bayramı gününde kesmek için kurbanına yaklaşırsa Allahü Teâlâ da cennette ona yaklaşır, kurbanını kestiği zaman kanından akan ilk damla ile birlikte onu mağfiret eder, Allahü Teâlâ o kurbanı kıyamet gününde mahşere kadar onun için binek kılar, derisi ve her kılı adedince ona sevap ihsan eder.

 

Hz Aişe (r.anha) rivayet etti ki, “Resulüllah Efendimiz (s.a.v.) güzel boynuzlu, ayakları, göz çevresi ve karnı siyah bir koç (getirilmesini) emretti. Getirilince yatırıp ‘Bismillah; Allahümme tekabbel min Muhammedin ve Al-i Muhammedin ve min ümmet-i Muhammedin’ diyerek kesti.”

• Gücü yeten kimsenin, şefaate nail olmak niyetiyle Allah rızası için Fahr-i Âlem (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’ne bir kurban kesmesi menduptur.

 

• Aliyyü’l-Murteza (k.v.) Hazretleri biri kendisi için, biri Resulü Ekrem Efendimiz için olmak üzere iki koç kurban ederler ve ‘Resulüllah (s.a.v.) zat-ı şerifleri için kurban kesmeyi bana vasiyet buyurdular’ derdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here