Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde yıllardır göçerlik yapan hayvan sahiplerinin otlak yer bulmakta sıkıntı çektikleri bildirildi.

Mustafa Deveci, 65 yıldır göçerlik yaptığını ifade ederek, “Bu yıl kadar hiç zorlukla karşılaşmadım. Şuan mera olarak kullandığımız alana 13 yıl önce çam ağacı dikilmişti her ağaç 4 metre falan geliyordu, bugünlerde yeni fideler ve aşılama yapıldığında buradaki merada hayvanlarımızı otlatamayacağımızı söylediler. Ancak kışın kendini gösterdiği şu günlerde ben nereye nasıl giderim buraya gelirken 3 kamyon ile 250 küçükbaş hayvanla geldik yerleştik. Kendi barınağımızı ve hayvanların barınağı yerleri yaptık. Fide dikimi yapan yetkililer burada hayvanlarınız bir fideye zarar verdiği taktirde 75 bin TL ceza yazılacağını söyledi. Koyunlar keçi gibi ormanlık alana zarar vermeyecekleri için son iki yıldır geliyorduk. Ben damızlık hayvan yetiştiriyorum besici değilim, ancak hayvanlarımı ağılda beslemeye kalksam yem parası çok pahalı olduğu için otlak alanlarına çıkıyoruz. ”

Küçükbaş hayvan yeminin kilo fiyattı 600 TL olduğunu ifade eden Deveci, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ben hayvanlarımın yarısını satsam bu yükün altında kalamam. Yetkililerden kendilerine İslahiye ve Nurdağı bölgesinde yeni meralar otlak yerleri göstermelerini istiyoruz.”

Mustafa Deveci’nin Eşi Döndü Deveci de bir orman işletme müdürlüğü aracı gördüğü zaman kalbinin çarpıştığını ifade ederek, “devlet büyüklerimizden bu işe bir çözüm bulmalarını istiyorum” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here