hdp-li-karayilan-mhp-akp-gizli-ittifak-ve-isbirliginin-hedefi-1446716089

HDP Gaziantep İl teşkilatı, seçim sonuçlarını değerlendirmek için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Mehmet Karayılan, MHP ve AK Parti’nin gizli bir ittifak kurarak HDP’yi baraj altında bırakmaya çalıştıklarını öne sürdü. MHP’nin 1 Kasım seçimlerinde hezimet yaşayarak HDP’nin altında kaldığını kaydeden Karayılan, şunları söyledi:

“MHP-AKP gizli ittifak ve işbirliğinin temel hedefi HDP’yi baraj altında bırakarak güçlü bir AKP hükümeti kurdurmaktı. Ancak MHP’nin bu ucuz oyunu HDP’nin barajı aşmasıyla birlikte tam bir fiyasko ile sonuçlanmış MHP tam bir hezimet yaşayarak, yok saydığı HDP’nin çok altında bir temsiliyetle parlamentoya girmiştir. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de sanayici ve işadamlarına ekonomik baskılar uygulayarak etkisiz hale getirmeye çalışmıştır. 7 Haziran’dan sonra 300’e yakın HDP gönüllüsü gözaltına alınmış ve 80’i tutuklanmıştır.”

Her yerde bir baskı şiddet politikasına maruz kaldıklarını ifade eden HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise bu nedenden dolayı oylarında düşüş yaşadıklarını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here