maliye_5960

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Geçen yılın yaz aylarında başlayarak ve bu sene devam eden bir siyaset mühendisliği, bir proje ortaya konulmuş durumda. Hedef Türkiye’nin istikrarı, hedef gerçekten Türkiye’nin son 12 yılda elde ettiği kazanımların bir şekilde sekteye uğratılması” dedi.

Bakan Şimşek, Şahinbey İlçesindeki Çamlıca Konutları temel atma töreninde, 30 Mart’ta yerel seçimlerin yapılacağını hatırlatarak, milletin tercihini ortaya koyacağını söyledi.

Seçimin yerel seçimin ötesinde çok önemli bir anlam taşıdığı ifade eden Şimşek, şöyle konuştu:

“Bütün seçimler önemli ama bu seçim öyle bir konjonktürde yapılıyor ki. Geçen yılın yaz aylarında başlayarak ve bu sene devam eden bir siyaset mühendisliği, bir proje ortaya konulmuş durumda. Hedef Türkiye’nin istikrarı, hedef gerçekten Türkiye’nin son 12 yılda elde ettiği kazanımların bir şekilde sekteye uğratılması. Bunu bir komplo teorisi olarak görenler olabilir. Ama Türkiye’de siyasi istikrarsızlığın ne tür bir tahribat yarattığını hepimiz çok iyi biliyoruz. 1990’lı yıllar, bu siyasi istikrarsızlığın gerçekten yoğun bir şekilde yaşandığı ve Türkiye’de büyük tahribatın yaşandığı dönemlerdir.”

Siyasi istikrarın, kazanımların temeli olduğunu vurgulayan Şimşek,Türkiye’nin istikrarı yakaladığı dönemlerde reform yaptığını, büyüdüğünü ve güçlendiğini anlattı.

“Seçimlerde ortaya güçlü bir irade koyalım”

Türkiye’nin son yıllarda çok büyük saygınlık kazandığını, her alanda büyük atılımlar içerisinde olduğunu aktaran Şimşek, bu durumun bazı kesimleri rahatsız ettiğine işaret etti.

Türkiye’nin son dönemde yaşanan faiz artışını hak etmediğini, bütçe ile bankacılık sektörünün sağlam ve enflasyonun tek hanede olduğunu dile getiren Şimşek,Türkiye’de şuanda “acaba siyasi istikrar tehlikede mi?” diye bir tedirginliğin yaşandığını, bunun da  faiz oranının yüzde 5’lerden yüzde 11’le çıkmasına neden olduğunu kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mazotun fiyatını önce 1 liraya indireceğini söylediğini, daha sonra fiyatın 1,5 lira olacağını söylediğini aktaran Şimşek, şöyle devam etti:

“Geçmişte biz bu popülizm söyleminden ve popülizm yaklaşımlardan çok şey çektik. 1990 yılında çok popülizm bir siyasetçimizin o gün attığı bir adımla sosyal güvenlik sistemi fazla veriyorken, biliyorsunuz o dönemde SSK’nın başında da ana muhalefetin lideri vardı. Onlar geldiğinde SSK fazla veriyordu. Bu sene benim bütçeden Sosyal Güvenlik Kurumu’na aktaracağım para eski parayla ham 77 katrilyon lira. Bütçeden alıp oraya aktaracağım. Eğer o popülizm kararlar verilmeseydi, emeklilikle ilgili olarak devlet ilave 77 milyar lira değilde yıllık 30-40 milyar lirayı eğitime, sağlığa, altyapıya, kentsel dönüşüme harcasa bu ülke inanın çok kısa süre içerisinde dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olurdu.”

Konuşmaların ardından Bakan Şimşek ve beraberindekiler, konutlarının temelinin atılması için butona bastı.

Çözüm süreci

Batmanlılar Derneği’ni de ziyaret eden ve dernek üyelerini Kürtçe selamlayan Şimşek, çok uzun yıllar Türkiye’de Güneydoğu’nun görülmediğini, güvenlik penceresinde bakıldığını ifade ederek, bunun yaklaşık 40 bin cana mal olduğunu dile getirdi.

Son 1,5 yıldır anaların ağlamadığını, gençlerin hayatını kaybetmediğini ifade eden Şimşek, “Son 1,5 yılda özellikle de bölgemizde iyimserlik var, yatırımlar var, bu çok önemli. Çünkü ülkemizin geleceği parlak, potansiyeli büyük, ama bu türden sorunlar geçmişte hep ayak bağı olmuştur. Bu ülke terörle mücadeleye 350 milyar dolar para harcamış. Ama muhtemelen dolaylı etkilerle birlikte rakam çok çok büyük. Şimdi Türkiye bu kaynağı çocuklarımızın geleceği, eğitim, sağlık, altyapı, yatırımlara teşvik veriyor” dedi.

Son günlerde kardeşlik projesinin sekteye uğramasına yönelik bir takım siyasi hesaplar olduğunu, bu hususların yerel seçimleri çok önemli hale getirdiğini vurgulayan Şimşek, Türkiye’nin Kuzey Irak’taki Kürtlerle diyaloğunun bazılarını rahatsız ettiğine işaret etti.

Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim karmaşık etnik bir problemi, Kürt meselesini daha çok demokrasi, daha çok özgürlükle, kardeşlik hukuku içerisinde çözme çabamız birilerini rahatsız ediyor. Çünkü bazıları Türkiye’nin içe kapanmasını, kendi iç sorunlarıyla, bazen aslında hiç sorun olmaması gereken konularla meşgul olmasını istiyor. Yıllarca bu ülkede başörtü bir problem değil miydi? Hep bunu nitelikli olarak gösterdiler. Çözümlenmiş sorun gibi olarak ortaya koydular. Bakın bugün insanımızın inançlarına, yaşam tarzına, saygı noktasında özgürlük alanlarını genişlettik.”

Konuşmaların ardından dernek başkanı Ahmet Eliz, Bakan Şimşek’e hediye verdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here