Ramazan ayına kısa bir süre kalırken iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında bulunan tahin ve helva şimdiden Ramazan sofralarını süslemeye başladı.

“TAHİN TOK TUTAR”

Elmacı Pazarı’nda helva ve tahin satışı yapan Ali Sayım Kıratlı,  helvanın kilosunun 12, tahinin kilosunun ise 14 lira olduğunu açıkladı.

Tahin ve helvanın her kesimden müşterisi olduğunu ifade eden Kıratlı şöyle konuştu:” Ramazan ayı dolayısıyla helva ve tahin alanlar oluyor. İftarlarını yaparken tahin ve helva yemeyi tercih ediyorlar. Tahin hem tok tutar, besin ve protein kaynağıdır. Ramazanda tahin ve pekmez gün boyu insanın ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Aynı zamanda gün boyu aç kalan oruçluların tok kalmasını ve susamamasını da sağlar. Beslenme ve diyet uzmanları tarafından özellikle emek yoğun işlerde çalışanlara sahurda çok miktarda pekmez, tahin ve helva tüketmeleri öneriliyor. Geçen yıllara göre Ramazan öncesi satış az, Ramazana 3 gün kala satışlarımız daha iyi olur. Hem kış aylarına hazırlık için hem de yaklaşan ramazan ayına hazırlık yapan Gazianteplilerin tahin, helva ve pekmez alıyorlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here