Şahinbey’in kursları hem öğretiyor, hem kazandırıyor

Şahinbey Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki kurslara giden kursiyerler hem el işi öğreniyor hem para kazanıyor. Kursiyerler sosyal tesislerde yaptığı el işlerini Gümrük Hanı’nda sergileyerek satışa çıkarıyor.
 Şahinbey'in kursları hem öğretiyor, hem kazandırıyor

Şahinbey Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde el beceri kursuna gelen bayanlar, kurslarda eğitim görerek, dikiş nakış, iğne oyası, Antep işi, tel kırma ve mefruşat öğreniyor. Burada çeyizlik nakış ve benzeri işleri öğrenen bayanlar, bir taraftan çocukları için çeyiz hazırlarken, diğer taraftan da aldıkları sipariş üzerine aile bütçesine katkıda bulunuyor.

GAZİANTEP KÜLTÜRÜ YAŞATILIYOR

Gaziantep’in en eski kültürü arasında olan Antep işi el işlemeleri Gümrük Hanında göz kamaştırıyor. Sosyal Tesislerdeki kursiyerlerin hamarat ellerinde hayat bulun el işler Gümrük Hanı’nda alıcılarını bekliyor.

AİLE BÜTÇELERİNE KATKIDA BULUNUYORLAR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, sosyal tesislerimizde eğitim gören kursiyerlerin hem dikiş nakış öğrendiğini hem de aile bütçelerine katkı sağladıklarını belirterek, ”Kursiyerlerimiz sosyal tesislerimizde Antep işi, dikiş nakış ve mefruşat öğreniyorlar. Bazı kursiyerlerimiz çeyizlerini yapıyor, bazıları ise yaptıkları el işlerini satarak para kazanıyor. Kursiyerlerimizin yaptığı el işlerini belediyemize bağlı Gümrük Hanı’nda satışa sunuyoruz. Gümrük Hanı’na gelen yerli ve yabancı turistlerimiz, bu çalışmaları alarak kursiyerlerimize katkıda bulunuyorlar” dedi.

KAZANDIĞIM PARAYLA TORUNLARIMI OKUTUYORUM

El İşlerini Gümrük Hanı’nda sergileyen ve 1981 yılından buyana Antep işi yapan Nazife Göğüş, “Sosyal tesise gelerek bir el işimizi geliştirdik. Bostancı Sosyal Tesisindeki kursumuza devam ediyoruz. Yaptığımız ürünleri sergiliyoruz. Sağ olsun Şahinbey Belediyemiz bizlere böyle güzel bir imkanı sundu. Burada ürettiğimiz ürünleri Gümrük Hanında satarak, aile bütçemize katkıda bulunuyoruz. Burada sattığımız ürünlerle torunlarımı okutuyorum. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na bize böyle bir imkan sunduğu için teşekkür ediyorum” dedi.

EVDE YAPILAN İŞLER BU KADAR FAYDALI OLMUYOR

Yaptığı el işlerini satarak aile bütçesine katkıda bulunan kursiyerlerden Perihan Arkan, evde yapılan işlerin bu kadar verimli olmadığını belirterek, “Sosyal Tesislerde kendi el işimizi yapıp, Gümrük Hanında da satıyoruz. Evde yaptığımız işler bu kadar faydalı olmuyordu. Şimdi sosyal tesiste yapıyoruz. Gümrük Hanında da satarak aile bütçemize katkıda bulunuyoruz. Başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞARILI BİR HİZMET

Gümrük Hanında sergilenen el işlerini görmeye gelen Nesrin Dalak, Gaziantep değerlerinin yaşatılması adına önemli bir hizmet olduğunu belirterek, “Gaziantep’e has değerlerin kaybolmaması açısından önemli bir hizmet olarak görüyorum. Gaziantep’e mahsus el işlerinin sergilenip burada satışa sunulduğunu biliyorum. Zaman zamanda burayı gezerek alış veriş yapıyorum. Şahinbey Belediye Başkan’ı Mehmet Tahmazoğlu’na çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here