Arapça “Reğa-be” kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı olarak onu elde etmek, ona karşı meyletmek, çaba harcamak, arzulamak, bir şeyi istemek gibi anlamlara gelmektedir. Reğabe kelimesinden türeyen Reğib kelimesi ise; arzulanan, kendisine rağbet edilen, talep edilen şey anlamına gelir. Regaip ise kelime anlamı olarak; değerli, kıymetli, ihsan, nefis, çokça rağbet edilen” gibi manalara gelir.

Regaip Kandili doğrudan Kur’an kaynaklı olmasa da dinî kültürde zamanla büyük kutlamalarla kutlanmaya başlanmış ve kendisine burada önemli bir yer edinmiştir. Klasik dinî kültürün yanı sıra tasavvuf geleneği ve kültüründe de bu kandil diğer kandiller gibi önemli bir yere sahiptir.

Üç ayların başlangıcı Regaip Miraç Berat Kandillerinin hangi tarihlerde ne zaman ve hangi güne denk geldiği liste halinde aşağıdan görebilirsiniz.

 1- ÜÇ AYLAR: 20  Nisan 2015 Pazartesi günü Başlıyor

2-REGAİB KANDİLİ:  23 Nisan 2015 Perşembe gecesi.

3- MİRAC KANDİLİ: 15 Mayıs 2015  Cuma

4- BERAT KANDİLİ: 1 Haziran 2015 Pazartesi

2015 yılı Ramazan bayramı 18 Haziran 2015 perşembe günü başlıyor  ve 16 Temmuzda sona eriyor. Ramazan Bayramı, 17 Temmuz 2015 Cuma günü başlıyor.

18 Temmuz bayramın ikinci günü, 19 Temmuz pazar ise Ramazan bayramı 3. günü kutlanacak. 2015 Yılında Ramazan ayı içinde olan Kadir gecesi ise 13 Temmuz Pazartesi gününe denk gelmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here