suriyeli-isadamlarindan-gtoya-ziyaret

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Suriye’deki iç savaştan kaçıp Gaziantep’e sığınan Suriyelilerin iş dünyasına dahil olduğunu belirterek, “Suriyeli üye sayımız 700’e yaklaştı” dedi.

Suriyeli İşadamları ve Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Khaled Babıllı ile yönetim kurulu üyeleri, GTO’yu ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bartık, ziyarette yaptığı konuşmada, Suriyeli yatırımcı sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Firmaların çoğunluğunun gıda, tekstil, plastik ve hizmet sektörlerinde çalıştığını hatırlatan Bartık, “Geçtiğimiz aylarda Suriyeli üyelerimizle toplantı yaptık ve sorunlarını dinledik. Bu toplantı sonunda Oda bünyesinde Suriye Masası kurulmasına karar verdik ve Suriyeli bir personeli bu işin başına getirdik. Üyelerimiz iş hayatına ilişkin soru ve sorunlarını bu birimimize iletebilecek” diye konuştu.

Suriyelilerin Türkiye’de şirket kurması halinde Türk şirketleriyle aynı haklara sahip olduğunu vurgulayan Bartık, “Sizin yaşadığınız sorunları Türk şirketleri de yaşıyor. Sorunların çözümü için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriyelilerin çalışma hayatına katılmasında GTO’nun büyük emeği olduğunu vurgulayan Bartık, ilerleyen yıllarda çalışma dengesi bozulmadan istihdam sayısının artabileceğini kaydetti.

Khaled Babıllı ise 120 üyeyle Gaziantep’in yanı sıra Mersin ve İstanbul’da da faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Türk iş dünyasıyla ilişkileri geliştirmek istediklerini vurgulayan Babıllı, “Arap ülkeleri ve firmalarıyla güçlü ilişkilerimiz var. En büyük sorunumuz pazarlama, bu sorunu da fuarlarla çözmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ziyarette GTO Yönetim Kurulu Başkan yardımcıları Rıdvan Köksüzer, Bilal Kara, GTO Yönetim Kurulu üyeleri, Ali Bayram Sarıca, Mehmet Işık, Uğur Acığlu, Mustafa Bozgeyik, Ömer Faruk Öztekin ve Kemal Delioğlu da hazır bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here