IMG-20160409-WA0018

FINLANDİYA SOSYAL İŞLER VE SAĞLIK BAKANI HANNA MANTYLA
VE HEYETİ İSLÂHİYE-1 GEÇİCİ BARINMA MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Hanna Mantyla, Finlandiya Büyükelçisi Nina Vaskunlahti ve Dış İşleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Samuli Virtanen ile beraberindekilerden oluşan bir heyet 09.04.2016 tarihinde, Gaziantep’in İslâhiye ilçesinde Suriyeli misafirlerin bulunduğu İslâhiye-1 geçici barınma merkezini ziyaret etti. Yetkililerin barınma merkezi ziyaretinde Vali Yardımcısı Sayın Halil UYUMAZ, Nurdağı Kaymakamı Sayın Seyfullah ORDUER, Gaziantep İl Afet ve Acil Durum Müdürü Sayın Ahmet TAŞKESEN ve barınma merkezi yetkilileri eşlik etti.
Heyetle kısa süren tanışmanın ardından İslâhiye-1 geçici barınma merkezinde verilen hizmetler ve barınma merkezinin tanıtımı ile ilgili olarak barınma merkezi yönetici yardımcısı tarafından brifing verildi. Yapılan sunumun ardından Vali Yardımcısı Sayın Halil UYUMAZ yapılan ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi verdi.

IMG_20160411_190826
‘BU ZOR İŞLERİ BAŞARMAMIZIN SIRRI VAR’
Vali Yardımcısı Sayın Halil UYUMAZ yaptığı konuşmada “Biz bu insanları misafir gözeyle bakmaktan ziyade sahipleniyoruz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sağlık ve eğitime özellikle önem veriyoruz” dedi. Sayın UYUMAZ, “Savaş mağduru bu insanlara verilen hizmetlerdeki başarının sırrı onlarla karşılıklı konuşup anlaşmaktan geçiyor. Bunu karşılıklı saygı ve sevgi içinde yapmazsak başarılı olamayız. Çünkü bu insanlar çok zor dönemlerden geçti. Onları iyi anlamalıyız” dedi. Heyet merak edilenler üzerine konuştuktan sonra verilen bilgiler için teşekkür etti.
GEÇİCİ BARINMA MERKEZİNİ GEZDİLER
Heyet ziyaretlerine sağlık birimini ziyaret ederek başladı. Burada doktorlardan bilgi alan heyet hangi tür vakalarla karşılaşıldığı konusunda bilgilendirildi. Heyet buradan okulları ziyaret ederek verilen eğitim hakkında öğretmenlerden bilgi aldılar. Ana sınıfındaki çocukların öğrendikleri şarkıları dinleyen heyet çocukların çok sevimli olduğunu dile getirdiler. Geçici barınma merkezinde bulunan marketi de ziyaret ederek AFAD kart hakkında geçici barınma merkezi yetkililerince bilgilendirildi. Sosyal tesislerdeki çalışmaları gözlemledikten sonra Suriyeli bir aileye misafir olan heyet burada Suriyeli ailenin yaşadıkları sorunları dinledi. Finlandiya Sosyal İşler ve Sağlık Bakanı Hanna Mantyla yapılan bu hizmetlerin çok önemli ve gurur duyulacak olduğunu belirterek gösterilen misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti sözlerine ekleyerek heyetle birlikte geçici barınma merkezinden ayrıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here