kitapÖğrencilerin kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi amacıyla Gaziantep’te her okula bir kütüphane kampanyası başlıyor. Okul kitaplıklarının yeniden dizayn edilmesi için her okula bir kütüphane kampanyasına başlayacaklarını dile getiren Yazar Ahmet Ümit, Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Bisiklet Kulübü ve İstanbul Gaziantepliler Derneği Başkanı Tahir Tekin Öztan’ın katkıları ile ilk etapta kırsal kesimde bulunan 10 okula kütüphane yapacaklarını açıkladı.

Gaziantep 1. Uluslararası Kitap Festivali’nin sona ermesinin ardından il genelindeki bütün okulları yakından ilgilendiren projeyi Ahmet Ümit ve Tahir Tekin Öztan, öğrencilerin kitaba daha rahat ulaşmasını ve okullardaki kütüphanelerin zenginleştirilmesini sağlamak için çalışmaya başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile yürütülecek kampanyanın ilk adımında 10 okula kütüphane yapılacak. Gaziantep’i dünya kültür başkentlerinden biri yapmak istediklerini dile getiren Ahmet Ümit, “Kitap festivalini başarıyla tamamladık, çok mutluyuz, istediğimizin ötesinde sonuç aldık. Kitaba duyulan ilgi 3 günle sınırlı kalmasın, okuma aşkının sürmesini istiyoruz. İki festival yaptık, bunların arkasından Şire Festivali, Zeugma Film Festivali olacak, bunu büyüteceğiz. Altın Koza gibi, Altın Portakal gibi olacak. Antik Tiyatro Festivali yapacağız. Gaziantep’i festivaller kenti yapacağız.” dedi.

İnsan okur başlığı altında, her okula bir kütüphane kurmak istediklerini belirten Ümit, ilk etapta 10 okula kütüphane kuracaklarını kaydetti. Herkesin desteğini isteyen Öztan ise “Kitapsız ve kütüphanesiz okul kalmaması için çalışma başlattık. Gazianteplilik ruhu taşıyan herkesin bu projeye destek vermesini istiyoruz. Kitap okumak lazım, bilinçlenmeden hiç bir şey üretilmez. Gaziantep’te yaşayan herkes bu kentin sahibidir, el ele kol kola biz bunu destekleyelim.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here