48743202619.06.201585226gaziantepgunes

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Gaziantep’e yerleşen Suriyeli bir aile 3 çocuğuyla birlikte Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’nda yatıp kalkıyor. “Suriyeli misafirler” olarak adlandırılan savaş mağduru Suriyeli karı koca, yere serdiği bir halı ve küçük minderler üzerinde; bir battaniyenin altında, kentin göbeğindeki parkın içinde uyuyor. Suriyeli ailenin parkın içinde kısa süreli olarak ikamet etmediği de yıkadıkları çamaşırları parkın içindeki banklara kurutmak üzere bırakmalarından anlaşılıyor. Manzaranın adeta yürek dağlayan detayı ise, Suriyeli ailenin küçük çocuğunun başucundaki boş biberon…

Ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli bir aile Yüzüncü Yıl Kültür Parkı içinde yatıp kalkıyor. İki çocuklu bir karı koca, Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’nın Alleben Mahallesi, Kemal Köker Caddesi tarafındaki Ulu Cami yanındaki bir bölümde adeta ikamet ediyor. Geceleri açık olan lokantaların da yakınındaki parkta yatıp kalkan Suriyeli aileye kimse müdahale etmezken, hiçbir yetkili de bu duruma engel olmuyor. “Suriyeli misafirler” olarak adlandırılan Suriyeli vatandaşlar daha önce garajlarda, dükkanlarda, inşaatlarda ve evlerin çatılarında oluşturdukları konteynerlerde ikamet etmeleriyle gündeme gelmişti.

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞLERDİ

Ülkelerindeki savaş ortamından kaçarak Türkiye’ye sığınan ve yoğun olarak da Gaziantep’e yerleşen Suriyeli vatandaşlardan bazıları parkta yatıp kalkıyor. Daha önceleri dükkanlarda, garajlarda, inşaatlarda yatıp kalkmalarıyla gündem eğelen Suriyeli vatandaşlar artık parklarda yatıp kalkmaya başladı.

YETKİLİLER MÜDAHALE ETMELİ

Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’nın içinde 3 çocuklu Suriyeli karı kocanın hep birlikte bir battaniyenin altında yattıklarını gören vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemezken, çevredeki esnaf bu ailenin Suriyeli olduğunu ve bir süreden beri bu parkın içinde yatıp kalktıklarını söyledi. Suriyeli vatandaşların parkta yatıp kalkmalarıyla kimseye zarar vermediğini, ancak bu durumun Gaziantep’e de yakışmayacak bir görüntüye yol açtığını dile getirerek yetkililerin bu duruma müdahale etmesi gerektiğini belirtti.

KIYAFETLERİNİ YIKAMIŞLAR

Gece saat 02.00 sularında objektiflerimize takılan Suriyeli ailenin, bir battaniye altında karı koca ve 3 çocuğuyla çevredeki şehir hayatına aldırış etmeden uyudukları görüldü. Yerde serili küçük bir halı, yastık ve battaniyelerinin olduğu görülen Suriyeli ailenin, birkaç parça kıyafetlerini de yıkayıp uyudukları noktanın yanı başındaki bankalara kurutmak üzere bıraktıkları anlaşıldı.

BOŞ BİBERON YÜREK DAĞLADI

Yaşları 8-10 aralığında olduğu anlaşılan 2 çocuğunun yanı sıra Suriyeli ailenin bir de küçük çocuğunun olduğu ve küçük çocuğun başucunda boş biberonun bulunduğu da gözlerden kaçmadı.

SAYI BİLİNMİYOR

Gaziantep’te kaç Suriyelinin resmiyet dışı kaldığı ve özellikle kampların dışında, şehir merkezinde kaç Suriyelinin yaşadığı bilinmiyor. Özellikle havaların ısınmasıyla sağlıksız ortamlarda yatıp kalkmaya başlayan Suriyeli vatandaşların sayılarının da artmasından endişe ediliyor.

ENDİŞE ARTIYOR!

Suriye’de PYD ile IŞİD arasında devam eden çatışmalardan dolayı sınırdan Türkiye’ye geçmeye çalışan 13 bin Suriyeli vatandaşın da Gaziantep’e geleceği konuşuluyor. Gaziantep’te Suriyeli vatandaşların sayısının daha da artması gündeme gelince, Yüzüncü Yıl Kültür Parkı’ndaki Suriyeli ailenin yaşadığı hayatı, kaç Suriyelinin daha yaşayacağı düşüncesi endişeye yol açmaya başladı. Mahmut ÖZKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here