MtEYYRQn9jPouSCt9KMskwbnD6NxvL-kILeZwFVu2GLW_MjKeovy9qtQ7iSev5rZUPrq68jioAUr9sbs4TfjhPwZo8KsED0VfaP5zwGSl_IYzHyW=w512-h288-nc

Suriye üzerinden gelen toz bulutları nedeniyle sınırda yer alan Hatay’ın Yayladağı ilçesi sabah erken saatlerden itibaren sarıya büründü.

Toz taşınımı hayatı olumsuz etkiledi, kimi noktalarda görüş mesafesi düştü. Bazı vatandaşların tozdan etkilenmemek için maske taktıkları gözlendi.

Gaziantep’te etkili olan toz bulutu hayatı olumsuz etkiledi.

Bu arada, toz bulutu nedeniyle Gaziantep kent merkezinde zaman zaman görüş mesafesi düştü. Araçların üzerilerinin tozkatmanının sardığı kentte, gökyüzü adeta sarıya büründü. Görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle ulaşımda da aksamalar yaşandı.

Gaziantep Havaalanı’ndan İstanbul’a planlanan 5 uçak seferi iptal edildi, Almanya-Gaziantep uçağı ise Hatay’a yönlendirildi.

Toz bulutu Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta da etkili oldu.

Sabah saatlerinden itibaren güneyden esen rüzgarla Suriye üzerinden gelen toz bulutu, Adıyaman şehir merkezi ile Kahta ve Besni ilçelerinde hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle kent merkezinde zaman zaman görüş mesafesi 1 kilometreye kadar düştü. Bazı vatandaşların toz bulutu nedeniyle zor anlar yaşadıkları gözlendi.

Adıyaman Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, toz  bulutunun 2 gün devam edeceğini belirtti.

Bu arada uzmanlar, yaşlı, çocuk ve solunum sorunu olanları, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Meteorolojiden uyarı

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Akdeniz’de “toztaşınımı” uyarısında bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Doğu Anadolu’nun güneyinde toz taşınımı bekleniyor.

Bu nedenle, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme ve ulaşımda aksama gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekiyor.

‘Çöl tozu toprağın verimini artırır, ancak insan sağlığı üzerinde olumsuz tesirleri de var’

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Atasoy, kentte sabah saatlerinden itibaren etkili olan ve halen devam eden çöl tozuyla ilgili, ”Çöl tozları doğal bir olaydır. Hatta toprağın verimini arttırır. Ancak insan sağlığı üzerinde olumsuz tesirleri vardır” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here