Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Gaziantep’in meşhur kebaplarına da canlılık ve renk geldi. İşte lezzet avcılarının bahar gözdesi, Gaziantep Mutfağı´nın sürpriz lezzetlerinden yenidünya kebabı, sarımsak kebabı ve çağla aşı…

 

Klasik kebapların dışında, farklı olduğu kadar da besleyici ve bahar yorgunluğuna karşı birebir etkili kebaplar Gaziantep’te bahar mevsimini şenlendiriyor bugünlerde.

 

Halk arasında muşmula ve malta eriği olarak da bilinen, ilkbaharda olgunlaşan yenidünyanın kebap haliyle tanışmaya hazır mısınız? A, B ve C vitaminleri yönünden zengin, aroması eşsiz bu meyve ile yapılan kebap, Gaziantep Mutfağı´nın hayal gücünü zorlayan eşsiz lezzetlerinden sadece biri…

Sadece Nisan ayında

Pişirme yöntemi ve sunum şekli ile bir hayli farklılık arz eden ´Yeni Dünya Kebabı ve Sarımsak kebabı her yıl, sadece nisan ayında yapılıyor. Ortadan ikiye bölünüp çekirdekleri çıkarılan yeni dünya meyveleri zırh kıyması ile birlikte şişlere diziliyor.

Bu çok özel kebap mangalda pişiriliyor, sahanlara çekildikten sonra lavaş ekmek ile küçük dürümler yapılarak, sıcak sıcak servis ediliyor. Yenidünyanın hafif mayhoş tadı ile kıymanın buluşması baharın coşkusunu bir kez daha hissettiriyor.

Aynı şekilde bahar mevsiminde olgunlaşan taze sarımsak başları ortadan ikiye kesilerek kıymayla birlikte şişlere diziliyor. Mangalda pişirilen Sarımsak kebabı haşlanmış suyda terletiliyor ve diş diş ayıklanarak kıymayla birlikte dürüm yapılıyor.

Sarımsak kebabı; farklı tatları bir arda denemek isteyenler için yenidünya kebabı ile bir arada da sunuluyor.

Taze bademlerden yapılan yöresel adıyla ‘Çağla Aşı’ da yılın sadece 15-20 günlük bir diliminde yapılan Gaziantep’e özgü lezzetlerden.

Badem, yoğurt, kuşbaşı et, nohut ve üstüne hasbir… İşte size lezzetli olduğu kadar sağlıklı ve hafif bir bahar yemeği.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here