Hoş bir sadâ bıraktı!

11 Kasım 2010’da Diyanet İşleri Başkanı seçildikten sonra geçen 7 yıllık zaman zarfı içinde önemli hizmetlere imza atarak baki kalan bu kubbede hoş bir seda bırakan Mehmet Görmez emekliye ayrıldı.

Görmez’in emekliye ayrılma talebini içeren dilekçesi Başbakanlık tarafından kabul edildikten sonra dün Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen programda başkanlık personeline veda etti. Konuşmasında “Üzerimde hakkı olan herkesten helallik diliyor” diyen Görmez, “Diyanet İşleri Başkanı olarak ne kadar sorumluluk sahibi idiysem bugün mahiyet olarak aynı, derece olarak farklı bir sorumluluk taşıyorum, mümin olarak” ifadelerini kullandı.

Burada konuşan Görmez, “Yedi yılı Diyanet İşleri Başkanlığı, yedi yıla yakını da Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı olmak üzere yaklaşık 14 yıldır uhdeme tevdi edilmiş olan çok ağır ama bir o kadar onurlu ve şerefli bir emaneti, Başkanvekilimize tevdi etmek üzere bugün bu salonda bir araya gelmiş bulunmaktayız.” dedi.

Konuşmasında, “Üzerimde hakkı olan herkesten helallik diliyor” diyen Mehmet Görmez, “Ben herkese hakkımı helal ediyorum. Hayat bize bir emanettir. Öyle ki insan kendi canının, hatta bir tek nefesinin dahi sahibi değil, emanetçisidir. Dünya hayatında vazifelendirildiğimiz bütün işler de bize emanettir” diye konuştu.

Son yıllarda İslam ümmeti büyük acılara gark oldu diyen Görmez, “Denize açılan sayısız masum insan Akdeniz’e gömüldü. Cansız bedenler sahillere vurdu. Gazze defalarca bombalandı. Kudüs’te, Filistin’de zulüm durmaksızın devam etti. Arakan ‘da, Myanmar’da zulüm devam etti. Kısaca, İslam ümmeti büyük acılara gark oldu, ancak gücümüz ve nefesimiz yetmedi” ifadelerini kullandı.

Veda konuşmasında “Diyanet İşleri Başkanı olarak ne kadar sorumluluk sahibi idiysem bugün mahiyet olarak aynı, derece olarak farklı bir sorumluluk taşıyorum, mümin olarak” diyen Görmez, “”Kadim devlet geleneğimizde adı kalemiyye olan bürokrasi elbette önemlidir. Fakat devletin bekası için ilmiyyenin ve manevi hizmetlerin önemi her türlü izahtan varestedir. Bu köklü müessesenin salt bürokratik bir kurum mu yoksa ilmiyyeyi de temsil eden dini-manevi hayatımızı sevk ve idare eden bir müessese mi olacağına artık kesin bir şekilde karar verilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu. HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here