IMG_20140524_135004

Huzurlu Yaylası’nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

 

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Ergün Özuslu, AA muhabirine, Amanos Dağları’nda 2 bin rakımlı yaylanın mutlaka görülmesi gerektiğini söyledi.

 

Karadeniz Bölgesi’ne özgü bitki örtüsüne rastlanan yaylada çam, sedir, meşe, köknar ve kayın bulunduğunu ifade eden Özuslu, “Huzurlu Yaylası, eşsiz güzellikleriyle doğa harikası bir yer” dedi.

 

Betonarme yapılaşmanın çok az olduğu yaylada koruma amaçlı imar planı yapılması gerektiğini vurgulayan Özuslu, geç kalınması halinde doğanın bozulabileceği uyarısında bulundu.

IMG_20140524_135033

 

Terör nedeniyle bir dönem yaylaya girişe sınırlı izin verildiğini anımsatan Özuslu, “Şu anda herhangi bir sıkıntı yok. Yaylanın turizme kazandırılması büyük önem arzediyor. Bu konuda İslahiye Belediyesi ile çalışmalara başladık. Doğaya zarar vermeden ahşap dağ evleri, butik otel ve bungalo tarzı yapılarla burayı insanların günübirlik hizmetine açabiliriz. İnsanlar hafta sonlarını burada geçirebili” diye konuştu.

 

Özuslu, İslahiye Belediyesi’nin, yaylanın “Milli Tabiat Parkı” yapılması için çalışma yürüttüğünü de ifade etti.

 

İlçenin Altınüzüm beldesinden 20 kilometrelik kıvrımlı dağ yoluyla çıkılan yaylada yeşilin her tonunu görmek mümkün. Çam, sedir, köknar, çınar, kızılağaç, ardıç ve çeşitli meyve ağaçlarının bulunduğu yayla, serin havası, kuş cıvıltısı ve doğal güzelliğiyle farklı imkan sunuyor.

 

Kaynak ve kar sularıyla sebze meyve de yetiştirilebilen bölgeden Hatay Zorkun Yaylası’na ulaşılabiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here