İkibinli yılların başında İstanbul’da Hurinur Dursunoğlu, Yasemin Çoban, Necla Şeyma Saydam, Tuba Çelik, Gülcan Kıvanç ve Hz. Fatıma sevdalısı ismini bilmediğim üç beş Müslüman kadın bir araya geldiler ve Hz. Fatıma platformunu kurdular.

Kuran’ın örnek Müslüman kadın tiplemesinin Hz.Fatıma’da somutlaştığına inanıyorlardı. Bir taraftan geleneksel din anlayışının yanlış kadın anlayışı altında ezilen, diğer taraftan tüketim kültürünün etkisinde Kapitalizmin sömürü aracı haline getirilen, kadınların kurtuluşu, Hz. Fatıma’nın somut örnekliği ile gerçekleşir diyorlardı. Dahası Hz. Fatıma’yı örnek alırsa Müslüman kadınlar, dünyanın cehresini değiştirebilir diyorlardı. Bir anlamda kadın sorunun çözümü de, Müslüman kadın şahsiyetinin oluşması da Hz. Fatıma’nın örnekliği ile mümkündü. Bunun için rol model olarak Hz. Fatıma’nın kadınlara sunulması gerekiyordu.

Hz. Fatıma sevdalısı bu güzel insanlar, Hz. Fatıma platformu olarak bir araya geldiler ve neler yapabileceklerini konuştular. Öncelikle her yıl Hz. Fatıma’yı anma programı düzenlemeye karar verdiler. Aralıksız sekiz yıldır düzenledikleri bu programlarda, her yıl farklı bir formatla davetlilerin huzuruna çıktılar. Kimi zaman sokak röportajları düzenlediler, insanımızın Hz. Fatıma konusundaki cehaletini gördüler. Kimi zaman aydınlara, yazarlara, hocalara Hz. Fatıma’yı sordular, böylelikle hem onlardan yararlandılar, hem de onların gündemine Hz. Fatıma’yı getirdiler. Radyo, televizyon programları yaptılar Hz. Fatıma ile ilgili. Ve düzenledikleri her programda davetlilere Hz. Fatıma’yı anlatan ayrı bir kitapçık hediye ettiler. Böylelikle bir şekilde Hz. Fatıma’yı İnsanımıza tanıtmaya çalıştılar. Çünkü Hz. Fatıma’yı tanıtmak bir anlamda İslam’ı tanıtmaktı. Hz. Fatıma İslam’ın ete kemiğe bürünmüş şekli idi çünkü. Hz. Fatıma’yı öğrenmek, ve öğretmek İslam’ın ve Kuran’ın daha doğru anlaşılmasına vesile olacaktı. Çünkü o babası gibi yaşayan bir Kuran’dı.

Kendi adıma Hz.Fatıma platformuna teşekkür borçluyum. Benim Hz. Fatıma üzerinde çalışma yapmama ve Hz. Fatıma’yı daha çok öğrenme çabası içerisine girmeme vesile oldular.

Hz. Fatıma platformu bu yıl 16 Ekim Pazar günü Fırat kültür merkezinde Hz. Fatıma’yı anma programının sekizincisini düzenlediler. Dolu dolu Hz. Fatıma’nın çokça anlatıldığı duygu yüklü bir program oldu. Hz. Fatıma’yı bir kez daha hatırlattılar Müslümanlara. Açılış konuşmasından, sergilenen gösteriye kadar her şey çok güzeldi. Sayın Yasemin Çoban’nın açılış konuşmasında şöyle dedi. “Hz.Fatıma geçici dünya süslerine değer vermeyen idealleri olan bir kadındı. Hz. Fatıma evini eşyalarla değil huzur ve dava sevgisi ile donatan bir kadındı. Alemlerin tüm parçaları Hz. Muhammed’e doğru gider, peygamber ise Fatıma’ya doğru giderdi. Tüm evren peygambere hayran peygamber ise Fatıma’ya hayrandı. Fatıma babasının yerine oturan tek kadındı. Fatıma sadece anne ve eş olarak örnek olan değil toplusal mücadelesi ile de örnek olan bir kadındı. Fatıma her yönü ile örnek bir modeldi. Hz. Fatıma platformu olarak her programda Hz. Fatıma’yı biraz daha tanıtmak için çabalıyoruz. Onun bir özelliğini bile sizlerin gündemine getirebilirsek kendimizi başarılı kabul edeceğiz.” Bu güzel konuşmadan dolayı sayın Yasemin Çoban’ı ve bu güzel programa emeği geçen herkesi tebrik etmek istiyorum. Hilal tv yetkililerini de bu programı canlı yayınladıkları için tebrik etmek istiyorum ve kendilerine teşekkür ediyorum.

Hz. Fatıma platformunun bu güzel çalışmalarını görünce keşke diyorum her ilimizde bir Hz. Fatıma platformu kurulsa ve Hz. Fatıma’yı anma programları kutlu doğum programları gibi yaygınlık kazansa ve insanımız Hz. Fatıma’yı doğru bir şekilde öğrense onu örnek alsalar, ne kadar güzel olur.

Kimi Müslümanların niye Hz. Aişe değil de Hz. Fatıma dediğini duyar gibiyim. Sünni Müslümanlar olarak bu refleksten kurtulmamız gerekiyor. Unutmayalım ki Hz. Fatıma sadece Şii Müslümanların değil Şii, Sünni tüm Müslümanların ortak değeridir. Ve Müslümanların vahdetine birliğine katkı sağlayacak bir değerdir. Elbette örnek alınacak Müslüman kadın çoktur. Peygamberimizin eşleri, sahabe kadınlar öne çıkan kimi özellikleri ile örnek alına bilirler. Ama Hz. Fatıma tıpkı babası Allah’ın resulü gibi her yönü ile örnektir. Çünkü o babasından bir parçadır. Kuşkusuz her yönü ile örnek alınabilecek en mükemmel kadın Hz. Fatıma’dır. Çünkü o, kız olarak, eş olarak, anne olarak ve toplumsal hayattaki mücadelesi ile örnek alına bilecek bir kadındır. Peygamberimizin ifadesi ile Hz. Fatıma tüm kadınların efendisidir.

Kuran’ı Peygamberimizin örnekliğinde anlatmak nasıl gerekiyorsa, Hz. Fatıma örnekliğinde de Kuran’ın anlatılması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu Kuran’ın doğru anlaşılmasına çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Onun için Hz. Fatıma platformunun çalışmalarının çok önemli olduğuna inanıyor ve çalışmalarından dolayı kendilerini tekrar tebrik ediyorum.
02.11.2011

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here