turgay-aldemir-jpg20131218134025

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Mısır’da darbe karşıtı 528 kişiye “şiddete teşvik” suçlamasıyla idam cezası verilmesine ilişkin, “Batılıların halka karşı kurduğu mahkemelerin kararını tiyatro oyunu olarak görüyoruz” dedi.

Aldemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mazlum ve mağdurların 100 yıldan beri mahkeme kararlarıyla yok edilmeye çalışıldığını belirtti. Mısır’daki idam kararlarını kınadıklarını ifade eden Aldemir, şöyle konuştu:

“Kararı verenleri ve ağababalarını tanımıyoruz. Karar meşru değil. Batılıların halka karşı kurduğu mahkemelerin kararını tiyatro oyunu olarak görüyoruz. İslam dünyası, batılıların adalet öngörüsüyle engellenemeyecektir. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi darbeyle görevinden alınmış ama onur kazanmıştır. Ezher gibi onur ve izzetini kaybedenlerden olmamıştır. Ayrıca Türkiye’deki uzun yargılamaları eleştiren Wasinghton’un bu konuda sadra şifa açıklama yapmamasıyla açıktan yakalandığının göstergesidir.”

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ŞanlıurfaTemsilcisi Behçet Atila da Mısır’daki son durumu küresel güçlerin İslam ümmeti üzerindeki hak-batıl mücadelesi olarak değerlendirdiğini söyledi.

Verilen kararlarla İslam dünyası ve Türkiye’nin gözünün korkutulmak istendiğini ifade eden Atila, “Mısır yargısının veya Mısır’ın kendi kararı olduğunu sanmıyorum. Buradaki kukla yönetimler, hazırlanan senaryo gereği şimdi oyunlarını oynuyorlar. Tüm İslam aleminin bu duruma meşru yollarla tepkisini göstermesini istiyoruz” dedi.

Mazlum-Der Gaziantep Şube Başkan Yardımcısı Abdurrahim Çelik de idamların gerçekleşmesi durumunda Mısır darbe yönetimine destek veren başta batılı ülkeler olmak üzere bütün ülkelerin bu cinayete ortak olacağını dile getirdi.

Kararın hukuk normlarıyla uyuşmadığını savunan Çelik, dünya devletlerini,Mısır darbe yönetimine siyasal baskı uygulamaya davet etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here