Gaziantep Ticaret Odası (GTO) adına 30 Ocak 2014 tarihinde Bank Asya’ya açılan 500 bin liralık hesap ile ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet savcısı iddianamesi tamamlayarak, 7. Ağır Ceza Mahkemesine sundu. Kabul edilen iddianamede, GTO eski Başkanı Eyüp Bartık ve eski Genel Sekreter Halil Göçer hakkında TCK 314/2 maddesine göre FETÖ silahlı terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla; 7 ila 15 yıl ağırlaştırılmış hapis cezası talep edildi.

Bartık, Cumhuriyet Savcılığına verdiği ifadede suçlamaları kabul etmeyerek, banka işlemlerinden sorumlunun Başkan Yardımcısı Bilal Kara olduğunu iddia etti. Bartık, ifadesinde gün içerisinde çok sayıda evrak imzaladığını, imzaladığı evrakın içeriği ve içeriğe dair dayanak ve belgelerin araştırılmasından muhasebe müdürü ile işten sorumlu başkan yardımcısının sorumlu olduğunu belirtti. Bartık, “Şahsi hesaba veya odayla ilişkisi olmayan bir para transferi söz konusu ise bilhassa dikkat ederim. Bankaya yönelik para transfer işleminde bu kadar dikkat etmedim. Devletin vermiş olduğu izinle faaliyet göstermekte olan bir banka olduğunu bildiğimde güvenle davrandım. Hayat tarzı ve dünyaya bakış açısı itibarıyla FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olma ihtimalim yoktur” dedi.

Bank Asya’ya para transferinin ortaya çıkması üzerine istifa eden GTO Genel Sekreter Halil Göçer de üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, kendisinin bir nevi veznedarlık görevi yaptığını ve itiraz şansı olmadığını savundu. Göçer, ifadesinde, “Ticaret Odasının idari işlemlerinin yürüten genel sekreter görevi olduğu için talimatları sorgulama, yerine getirip getirmemeyi, tartışma ve itiraz etme gibi bir yetki ve şansımı yok. Evrakın imza sirküleri gereği çift imza halinde imzalanması gerektiği için yönetim kurulu başkanı ile birlikte imzaladım. Ben ücretli çalışan biriyim. İtiraz hakkım yok. Bir nevi veznedarlık görevi yapıyorum” ifadelerini kullandı.
Karar defterlerine el konuldu
Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianamede dikkat çekici ayrıntılar da yer aldı. Gaziantep Ticaret Odasına ait 2 adet karar defterine savcılık tarafından el konulurken, GTO’nun o tarihte 13 milyon 283 bin lirayı aşan miktarda bankalarda parası bulunduğu ve Halk Bankasında bulunan parasından 500 bin liranın 30 Ocak 2014 tarihinde Bank Asya İpekyolu Şubesi’nde açılan hesaba aktarıldığı tespit edildi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan soruşturmaya göre ise GTO Yönetim Kurulunun 19 Haziran 2013 tarihli toplantısında odaya ait tüm paraların bir hesapta toplanmasının en yüksek teklifi veren bankalara 3 ay vadeli olarak yatırılmasına ve bu işlemlerin yönetim kurulu başkan yardımcısı Bilal Kara tarafından yürütülmesine karar verilmiş. Bu karara rağmen Bilal Kara’nın imzası olmadan Başkan Eyüp Bartık ve Genel Sekreter Halil Göçer imzasıyla Bank Asya’ya 500 bin liralık hesap açıldığı belirlendi. Bank Asya’ya yatırılan 500 bin lira için en yüksek teklifi veren bankaya para yatırılması kriterine uyulmadığı, Bank Asya’dan daha fazla teklif veren bankalar olduğu, Bank Asya’nın verdiği 3 aylık 9 bin 453 lira gelirin diğer bankaların getirisinden altında kaldığı kaydedildi.

FETÖ elebaşının Bank Asya çağrısının ardından para yatırılmış
İddianamede paranın yatırıldığı 30 Ocak 2014 tarihinin önemine de dikkat çekildi. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce yürütülen soruşturmada, FETÖ silahlı terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in 25 Aralık 2013 tarihinde Bank Asya’ya para yatırın çağrısında bulunduğu yer alırken, bu çağrı video görüntüleriyle savcılığa delil olarak sunuldu.

Bank Asya’ya en çok hesap açılan tarih

1 Aralık 2013-30 Haziran 2014 tarihleri arasında Bank Asya’da 400 bin yeni hesap açıldığı belirtilirken, en çok hesabın ise GTO’nun da hesap açtığı tarih olan 30 Ocak 2014 tarihinde açıldığı da belirlendi.

Savcılık, Bank Asya’ya açılan 500 bin liralık hesapla ilgili şikayette bulunan Ticaret Odası eski Meclis Başkanı Ali Yener’in müşteki olarak dinlenmesi talebini mahkemeye sundu. GTO eski Başkanı Eyüp Bartık, Bank Asya’ya açılan 500 bin liralık hesapla ilgili suçladığı başkan yardımcısı Bilal Kara’nın ise tanık olarak dinlenmesini istedi.

Eyüp Bartık, hesap açtığını kendi açıklamıştı

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, oda adına yaptığı açıklamada Bank Asya’ya 2014 yılında 500 bin liralık hesap açtıklarını beyan etmişti. Ticaret Odası tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ayrı ayrı soruşturma başlatmış, açılan soruşturmalar üzerine ise Eyüp Bartık, Gaziantep Ticaret Odası Başkanlığından istifa etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here